Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Процедурни хватки отложиха гласуването на 20 млн. лева за университетите

02 юни 2022, 13:13 часа • 1162 прочитания

С игри с кворума Народното събрание отложи гласуването на предложението на "Има такъв народ" държавните университети да могат да получат планираните за 20 млн. лв. за увеличение на заплатите на своите преподаватели без условия.

Предложението "Има такъв народ" за промяна в Закона за държавния бюджет, според който университетите могат да получават пари, ако променят правилата си за атестиране на преподавателите според методика, предложена от министъра на образованието Николай Денков.

Промените са свързани с методиката за атестация на преподавателите в университетите. За увеличение на заплати бяха гласувани 20 милиона лева през февруари. Вносителите обясняват, че средствата не могат да бъдат усвоени заради методиката на атестация, определена с акт на Министерския съвет, за която посочват, че има противоречие с текстове от Закона за висшето образование.

Точно преди гласуването, след близо 3-часови дебати, депутатът от БСП Фили Попов поиска проверка на кворума през компютъризираната система, като се регистрираха 104 народни представители, което означаваше, че кворум липсва и предложението на ИТН не може да бъде гласувано.

Според останалите коалиционни партньори изменение в Закона за държавния бюджет не е допустимо да се прави от народните представителите. От „Продължаваме Промяната“, „БСП за България“ и „Демократична България“ обърнаха внимание, че предстои актуализация на бюджета за тази година, при която въпросът за средствата за преподавателите в университетите ще се разреши.

Дебатът

Според Ива Митева е достойно депутатите да поправят допусната грешка при приемането на бюджета през февруари. Тя посочи, че парите, които са предвидени за увеличението на възнагражденията на преподавателите в университетите, ще бъдат предоставени при определени условия. По думите ѝ критериите са „крайно завишени“ заради методиката, определена от Министерския съвет. Тя каза, че с предложението не се прави промяна в разходната и приходната част относно бюджета. 

Председателят на парламентарната група на БСП Георги Свиленски коментира, че за първи път от 30 години има внесен законопроект за изменение на държавния бюджет от група народни представители ."Вие правите прецедент", обърна се той към ИТН. И припомни: "Ние, като опозиция, също сме се опитвали да променяме бюджета, но сме го правели, спазвайки Конституцията и законите". Внасяли сме проект на решение, с което задължаваме МС да внесе изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет, касаещ еди-кой си сектор, поясни Свиленски.

Той подчерта, че от БСП са „за“ тези пари да отидат при преподавателите и че това ще стане с актуализацията на бюджета, която влиза за обсъждане в парламента идния понеделник.

Венко Сабрутев (ПП) изрази мнение, че ниският рейтинг на парламента се дължи на изказванията на някои от депутатите. "Хората, които стъпват на тази трибуна, използват толкова нисък език на говорене, това ще бъде крайната оценка за Народното събрание като цяло", каза той.

Тома Биков от ГЕРБ поиска на обсъжданията по законопроекта да присъства и вицепремиерът и финансов министър Асен Василев заради създалата се „сложна ситуация“. Колегата му Красимир Вълчев призова и образователният министър Николай Денков също да участва в дебата. Вълчев смята, че системата на висшето образование е била пренебрегната в Закона за държавния бюджет.

„Рискуваме твърде много да минем отвъд границата на конституционната правова държава“, заяви Атанас Славов от "Демократична България" относно предложението на ИТН. 

Заместник-председателят на ДПС Йордан Цонев заяви, че промяната в Закона за държавния бюджет не е конституционносъобразно. "Ако се вслушваме едни в други и не ръкопляскаме само на това, което на нас ни е угодно, няма да се налага да правим компромиси", каза той.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес