Официално писмо до президента Росен Плевнелиев с искане да не лъже по отношение на дисидентското си минало изпрати д-р Аднан Лидиянов. Писмото беше препратено и на редакционната поща на Actualno.com.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Лидиянов е известен на обществото като човекът, който се закани да съди бившия ни външен министър Соломон Паси заради номерата НАТО 04 и ЕС 07 на прочутия му трабант. Сега Лидиянов пише до Росен Плевнелиев в качеството му на президент да се разграничи от „лъжите на лицето г-н Росен Асенов Плевнелиев”, че на 10-ти ноември 1989 година е бил на площада пред Народното събрание и е носил плакат „Съд за виновниците”. Ако не го стори, тогава ще е трудно да убедим децата и внуците си, че лъжата се наказва, пише Лидиянов. И добавя - "ако не се отречете от лъжите си, ще се обърна към всички компетентни институции и политически формати, в които участвате".
Според агенция ПИК Плевнелиев написла следното нещо в Twitter за участието си в „свалянето на комунистическата власт”. "След новината за промените с мой приятел от студентските години направихме плакати. И спонтанно, без да е нужно някой да ни организира, отидохме пред парламента. Отидохме, за да изразим публично реакция и позиция! С нашите плакати! И не бяхме сами! Тогава аз имах смелостта да изляза с ясна гражданска позиция. Това е историята ми, която днес се опитват да обърнат срещу мен, както се опитват да подменят и истината за 25-те години преход. И нека тези, които сега иронизират, да кажат как са реагирали на тази новина".
В крайна сметка Плевнелиев възприе по-различен подход. Приемам 10-и ноември не като конкретна, а като символична дата и начало на прехода в България, каза той. "Една цел е постигната. Говорим за прехода и личните истории от прехода. И дали тя се е случила на 10-и или на 11-и, или на 12-и, или на 18-и, за мен това няма голямо значение", добави Плевнелиев.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
"А тези, които решиха и гледаха конкретно директната дата и са разбрали именно за нея, разбира се, аз им се извинявам. Но по-важното е друго. Моят старт на прехода е с ярък спомен за двата плаката от тапети и с приятеля ми пред Народното събрание. Това е моят 10-и ноември и моята лична история, за която бях попитан", добави той, предаде БГНЕС.
Цялата „драма” тръгна след изявление на Плевнелиев пред Mediapool: "Питате къде бях на 10 ноември? Да ви кажа една тайна - бях на площада и бях на митинга.” Първият митинг в София срещу БКП се проведе чак на 17 ноември - това е така нареченият "казионен митинг", организиран от Пенчо Кубадански. На следващия ден - 18 ноември, пред храм-паметника "Александър Невски" се провежда митингът на опозицията. На 10-ти ноември, на Пленума на БКП, Тодор Живков подаде оставка като генерален секретар на партията.
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
* Информацията е актуализирана към 16:15