Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Приоритет на кабинета "Василев": Рашков в КПКОНПИ до края на месеца

06 юли 2022, 17:46 часа • 2700 прочитания

„Продължаваме промяната“ разпространиха чернова на управленската си програма, ако кабинетът "Василев" получи подкрепа. Тя съдържа над 40 законопроекта, които трябва да бъдат приети в следващите 6 месеца, а някои от тях са заложени в рамките на 4 месеца.

Само в областта на законодателството са изброени повече от 60 мерки (вижте ги тук), въпреки че парламентът е почти блокиран заради политическото противопоставяне. Мерките в управленската програма са още повече (вижте ги тук).

Най-важните планове са в изтъкваната от „Продължаваме промяната“ съдебна и антикорупционна реформа. В програмата е заложен избор на председател на антикорупционната комисия КПКОНПИ – вътрешния министър в оставка Бойко Рашков. Това трябва да се случи до 31 юли, а самият Законопроект за противодействие на корупцията за цялостната реформа на КПКОНПИ трябва да се случи до 23 септември.

Тук е заложено и обособяване на отделна административна структура на Европейската прокуратура у нас до 16 септември, както и промени в Закона за съдебната власт и НПК до 30 септември. Предвидена е актуализирана стратегия за съдебна реформа в периода 2022-2027 г., която трябва да стане до 18 ноември.

Разписано е да се направи и избор на председател на Народното събрание, като е отбелязано името на Никола Минчев, който бе свален от ГЕРБ, ДПС, ИТН и "Възраждане". 

В сектор „Правосъдие“ програмата предвижда избор на нови членове на Висшия съдебен съвет и на Инспектората към ВСС, чиито мандати са изтекли или предстои да изтекат през 2022 г. За целта обаче е необходимо квалифицирано мнозинство от 2/3 от депутатите. Не са отчетени обаче двете празни места от парламентарната квота в Конституционния съд, които се запълват и с обикновено мнозинство.

Създаването на механизъм за разследване на главния прокурор се предвижда да стане до края на септември. Изборът на независими и компетентни членове на водещите регулаторни органи - КЗК, БНБ, КФН „с цел осигуряване на конкурентна и предвидима бизнес среда и премахване на злоупотребите с цените на горивата и основните стоки“ също е в програмата. Срокът за номинации за КЗК е до 16 септември, за БНБ - до 23 септември, а за КФН – до 14 ноемри.

В глава „Икономика“ се вижда програмата за намаляване мандата на членовете на Комисията за защита на конкуренцията на 5 години – в съответствие с разпоредбите преди промените от 2020 г. Това, според ПП, трябва да се случи до 31 юли. Дотогава се предвижда и увеличение на прага за регистрация по ДДС, както и създаване на условия за ефективно осъществяване на дейността на държавния хазартен оператор.

В сферата на сигурността и вътрешните работи се предвижда оптимизиране на регионалната структура на МВР в съответствие на данните от новото преброяване на населението, както и промяна на Инструкцията за назначаване и за израстване в системата на МВР. Формулирана е и идеята за връзка между ТОЛ системата и КАТ с цел автоматизиран контрол на трафика.

В сектор „Международни отношения и отбрана“ е вписана „активна работа за присъединяване към Шенген“, както и удължаване на срока на паспортите на 10 години.

В черновата присъстват и законодателните промени във връзка с второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост. Предвижда се приемане на 21 законодателни промени, заложени в Плана, които ще дадат възможност България да започне усвояването на плащането от 13 милиарда лева безвъзмездни средства от ЕС. Това ще даде възможност на страната ни да разполага с „медицински хеликоптери, модерни класни стаи, енергийно ефективни домакинства и др., пише в програмата на кабинета „Василев“.

В сектор „Електронно управление“ са предвидени законодателни промени с цел сигурност, защита, удобство, бързина и ефективност за граждани и администрация; прозрачност, проследимост иконтрол; по-добро управление, оптимизиране на процеси и създаване на по-добри политики, оптимизация и дигитализиция на процеси, сигурна и удобна електронна идентичност като база за електронното управление.

В глава „Здравеопазване“ е предвиден Закон за лечебните заведения до 14 октомври 2022 г., Закон за здравето до 28 октомври и Закон за здравното осигуряване до 4 ноември. Предвиждат се още Закон за хората с увреждания за подобряване на процесите по предоставяне на помощни средства – до 25 ноември, както и Закон за трансплантация на органи – до 16 декември.

За културата са планирани промени в медийното законодателство, насочени към правна регулация на онлайн медиите и социалните мрежи, блокиране на медии при липса на верни данни, обявяване на краен действителен собственик. Това трябва да стане до 25 ноември 2022 г.

За „Околната среда“ е предвидена промяна в Закона за чистотата на атмосферния въздух – за хармонизиране с европейското законодателство – до 14 октомври.

За социалната политика е планиран само ЗИД на Закона за социално подпомагане до 4 ноември.

В сектор „Транспорт“ е посочен Законопроект за изменение и допълнение на Кодекса на търговското корабоплаване за „уредба във връзка с безстопанствено изоставените кораби в пристанищата у нас“. Това трябва да се случи до 14 октомври 2022 г.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес