Парламентът прие на първо четене промени в Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници. Промените бяха приети единодушно с 86 гласа "за". Вносител на законопроекта е Министерският съвет.
Още: Гласуват вота на недоверие на кабинета "Желязков"
Още: Мартин Димитров: Има два вида опозиция - проруската и ние
Проектозаконът определя Българската народна банка (БНБ) като орган за преструктуриране на банки, а Комисията за финансов надзор (КФН) като орган за преструктуриране на инвестиционни посредници.
Зам.-председателят на Комисията по бюджет и финанси Евгения Ангелова заяви, че целта на промените е да приведат националното законодателство в съответствие с разпоредбите на европейски регламент, свързан с Единния механизъм за преструктуриране.
"Идеята е да бъде регламентирана ролята на Единния съвет по преструктуриране и на Националния орган за преструктуриране в Националната рамка за преструктуриране с оглед присъединяването на България към Единния механизъм за преструктуриране", отбеляза тя.
Още: Хасан Азис: Оставаме в мнозинството заради еврозоната, решението е съгласувано с Доган
Още: Доганистите зоват за оставки: Разградски кметове минаха към Пеевски (СНИМКА)
Ангелова припомни, че България е започнала процедура за установяване на тясно сътрудничество с Европейската централна банка /ЕЦБ/ и присъединяване към Единния надзорен механизъм и от това следва присъединяване към Единния механизъм за преструктуриране в Европейския съюз.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Първият български изтребител F-16 кацна на родна земя (ВИДЕО)
Още: Йотова посочи трите важни въпроса пред кабинета Желязков: Какви ще са позициите ни?
"В националното ни законодателство обаче липсва нормативна база за присъединяване на страната ни към надзорния механизъм и към механизма за преструктуриране. Затова е необходимо да се въведат разпоредби, свързани с прилагането на европейския регламент", обясни Ангелова.