Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Приеха единодушно на първо четене Закона за социалните услуги, чакан от протестиращите майки

18 януари 2019, 12:08 часа • 1791 прочитания

Народното събрание прие на първо четене Закона за социалните услуги. Предложението беше прието единодушно със 163 гласа „за“.

Това е третият закон, който беше поискан от майките на деца с увреждания по време на продължителните им протестни действия през миналата година. Депутатите вече приеха другите два закона – Законът за хората с увреждания и Законът за личната помощ.

Законопроектът за социалните услуги предвижда право на социални услуги да имат всички нуждаещи се хора в България.

Въвежда се планиране на национално ниво на социалните услуги, финансирани от държавния бюджет, чрез разработване на Национална карта на социалните услуги, която ще се приема от Министерския съвет.

Въвеждат се още и допълващи стандарти за социалните услуги, чрез които се осигурява дневна или резидентна грижа за лица в невъзможност за самообслужване, за лица с агресивно и проблемно поведение и за лица с потребност от постоянно медицинско наблюдение и медицинска грижа.

За първи път се създава законов ред за предоставяне на асистентска подкрепа за лица в надтрудоспособна възраст в невъзможност за самообслужване, както и за лица с трайни увреждания, ако не ползват такава подкрепа по друг закон.

Предлага се и законов ред за контрол и мониторинг от доставчиците, от общината като орган на местното самоуправление, както и за независим мониторинг от международни, европейски и национални организации.

Създава се Агенция за качеството на социалните услуги като изпълнителна агенция към министъра на труда и социалната политика, която ще лицензира частните доставчици и ще поддържа регистъра на доставчиците. Със законопроекта за първи път се въвежда и ежегоден мониторинг на социалните услуги на национално ниво.

Разисквания

От опозицията отправиха критики към закона, защото според тях не е достатъчно финансово обезпечен.

"Какъвто и Закон за социалните услуги да приемем, той ще си остане рамков и пожелателен, ако не го обезпечим финансово. Това каза народният представител от БСП и заместник-председател на парламентарната социална комисия Георги Гьоков по време на дебатите.

„За пореден път се налага да обърна внимание на тези, които управляват, че хората и тези, които пряко ги касаят социалните услуги, и обществото като цяло остава с усещането, че тези относително малко пари се разпределят несправедливо и не достигат до тези, които наистина се нуждаят от тях. На обществото трябва да е ясно, че продължавате да намалявате относителния дял на разходите за социални плащания от БВП“, допълни Гьоков.

По думите му към момента цялата социална система, в това число и законодателството в сферата на социалните услуги, е резултат от непрекъснати хаотични промени и решения вземани под натиск.

„Това до голяма степен е довело до липса на цялостна логика“, коментира още народният представител от БСП. Според него на места в държавата липсва възможност за предоставяне на социални услуги и това е констатирано в оценката на въздействието на законопроекта.

„Вносителите не са вложили много усилия в тази посока - как ще се преодоляват регионалните различия. Дали този закон ще преодолее тези регионални различия, аз се съмнявам“, коментира още Гьоков. Според него за работещ закон е необходима подзаконова нормативна база.

Управляващите пък бяха категорични, че законът е получил много добри оценки от експертите, което е показателно.

„Този закон получи много добри оценки както от специалистите от социалния сектор, така и от страна на общините.

В продължение на една година работната група работи в диалогичен режим и затова се получи така, че законът да отговори на очакванията на хората да имат достъп до всички социални услуги, както и на очакванията им за добро качеството на услугите“, заяви народният представител от ГЕРБ Светлана Ангелова.

Във връзка с критики от страна на ПГ на БСП относно предложението за създаване на Националната карта за социалните услуги, Ангелова посочи, че тя е изключително необходима.

„Защото картата е важна и е дългоочаквана от неправителствения сектор, тъй като чрез нея ще могат да се планират в дългосрочен план социалните услуги на база на нуждите на хората“, заяви Ангелова.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес