За мен ситуацията в ДПС стигна до това ниво, защото Делян Пеевски получи власт, но той се опита да вземе повече, отколкото му беше позволено.
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Още: Депутат от "Възраждане" е сред задържаните след протеста, двама са обгазени
Това заяви в предаването "Студио Actualno" политологът Светлин Тачев. По думите му именно поради това Пеевски беше наказан. "Поискването на оставката му от почетния председател го вкарва в една битка, която изглежда трудно да бъде спечелена от него - просто защото Ахмед Доган изглежда като естественият лидер на "Движението за права и свободи". И това е чисто исторически, както и специфично от гледна точка на етническия компонент", коментира Тачев.
Според него обаче Делян Пеевски не е за подценяване. "Той не се отказва, което означава, че войната в партията може да продължи. Въпросът е до какво ще доведе: дали той ще има силата да доведе до разцепление, или всъщност Ахмед Доган и хората около него са по-силни и могат да го отстранят. Ако това е така, политическата кариера на Делян Пеевски приключва. Ако те успеят да го отстранят, той приключва чисто политически", убеден е Светлин Тачев.
Политологът смята, че дори да има нова политическа формация, която да е конкурент на ДПС, е невъзможно да победи в такава битка. "Няколко опита имаше такива. Последният по-силен беше ДОСТ на Лютви Местан - партия на етнически принцип, формация, която се оглавява от представител на турския етнос, който се обърна към този тип електорат и въпреки всичко се видя, че ДПС е центърът, който обединява тези хора", категоричен беше още Светлин Тачев.
Още: ДПС осъжда вандалските действия от симпатизанти на "Възраждане"
Още: Правителството осъди поругаването на сградата на Европейската комисия
Целия разговор гледайте във видеото.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков и Николай Денков осъдиха вандалщината срещу сградата на ЕК в София
Още: ГЕРБ: Категорично осъждаме действията на "Възраждане" и посегателството над сградата на ЕК в София