Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

При избори 2 в 1: Ще има ли машинно гласуване?

28 март 2024, 13:45 часа • 1825 прочитания

Ако изборите са 2 в 1, много е важно да се говори за начина, по който ще се гласува с машини.

Тази констатация изрази експертът от Института за развитие на публичната среда Ива Лазарова. По думите й около 106 милиона са стрували парламентарните изборите през 2023 година.

"Това включва видеонаблюдение, работа на машинните устройства, транспорт, логистика и организация на изборния процес. Най-скъпите избори през последните години бяха местните през есента на миналата година – 188 милиона лева. Най-голямото перо в изборите е заплащането на секционните избирателни комисии. Сега, с повишаването му, може да предположим, че разходите за тях ще са около 35 милиона лева", каза Лазарова пред БНР.

Още: Партиен служебен кабинет може да повлияе на изборните резултати: Социологът Евелина Славкова (ВИДЕО)

Българското законодателство посочва, че провеждането на европейските избори може да съвпадне с провеждането на национални, каза още тя.

"Няма сигнали за желание да се промени Изборния кодекс в оставащите месеци до предсрочните парламентарни избори", отбеляза още Лазарова и подчерта, че вече е направено достатъчно по отношение на дискредитирането на доверието в машинните устройства.

Тя посочи, че е необходимо провеждането на разяснителна кампания и решаване от страна на ЦИК на проблемите, възникнали през 2023 г.

Снимка: Ивайло Илиев/Actualno.com

"Една кампания, в която машинните устройства останат още веднъж и не бъде проведена добре, може да налее вода в мелницата на политическите субекти, които говорят против машинното гласуване, както и да се заговори за закупуване на нови устройства".

Досега не е имало провеждане на европейски вот с друга кампания, обясни Лазарова. "Европейските избори са лесни за организация. Има една обща национална листа. Видяхме, че ЦИК вече е взела две важни решения. Едното е по отношение на обществената поръчка за транспорт и обслужване. Второто е свързано с информационната кампания. Ако изборите са две в едно, много е важно да се поговори и за начина, по който ще се гласува на машинните устройства", каза Лазарова.

Още: ЦИК така и не решава един от проблемите с машинното гласуване

Има огромен обем от записи от видеонаблюдението, който ЦИК може да изгледа, отбеляза Лазарова и допълни, че редица неправителствени организации също дават своите препоръки.

"Общественият съвет към ЦИК още в предишни кампании препоръча как може да изглежда един протокол, за да се улесни работата на секционните комисии".

Видяхме проблемите в миналата кампания с машинните устройства и неотпечатването или частичното отпечатване на бюлетини от машинното гласуване, напомни Лазарова. "Самата комисия казва в докладите си от 2021 г. и 2022 г., че няма право да тества хартията и е задължена да изисква доставката й от БНБ. Така прехвърлят топката в законодателя".

Интересно е дали сега, когато парламентът ще продължи да работи в кампанията, по-малко средства ще бъдат насочени към медиите за политическа реклама. Основните формации ще имат безплатно отразяване на трибуната на Народното събрание, отчете Лазарова.

Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес