Президентът Румен Радев заяви, че е провел разговор с нидерландския премиер Марк Рюте по време на Европейския съвет в Брюксел, като двамата са обсъдили несъгласието на Амстердам да допусне България в Шенген. Според държавния глава страната ни и Румъния са "заложник на вътрешната политика в Нидерландия", но той се надява на позитивна развръзка.
Вчера парламентът в Нидерландия прие резолюция, в която се казва, че държавата не трябва да гласува София и Букурещ да бъдат допуснати в Шенгенското пространство. Това се случва въпреки оценката на Европейската комисия, направена от 30 експерти - за България тя е отлична, каза вчера вътрешният министър Иван Демерджиев.
"Имахме отново доста задълбочен разговор с Марк Рюте, а и не само с него. Първо, искам да благодаря на службите, институциите, МВР, които работиха и представиха България на инспекцията и са отдадени на защитата на българските граници. Важно е да се знае, че 15 евродепутати от Нидерландия гласуваха в ЕП за България и Румъния, само 4 са против. Споделих с Рюте, че България и Румъния стават заложинк на вътрешната политика в Нидерландия и това няма да издържи дълго", каза Радев.
"Най-важна е оценката на ЕК и че всички държави вече застават зад България. Тази подкрепа ще доведе до реален резултат. Още в Прага взех открито отношение по този въпрос в присъствието на председателите на ЕК, на ЕП, на Съвета на ЕС. Още веднъж обясних какво е солидарност и общ икономически интерес на Европа. Имахме разговори с Шолц, Макрон, премиерите на Дания, Швеция, всички държави – имаме тяхната подкрепа. Мисля, че това ще доведе до положителен резултат", добави президентът.
Той каза, че чешкият премиер Петр Фиала се е ангажирал през декември чешкото председателство на Съвета на ЕС да работи по всички процедурни механизми, свързани с приемането на България в Шенген в началото на 2023 г. "Изборите в Нидерландия са през пролетта, но тя вече е сама", допълни Радев.
Относно приетите мерки срещу енергийната криза с решение на Европейския съвет, президентът заяви, че ако дадена държава се чувства "накърнена", то темата ще се върне отново на масата на евролидерите.
"Нека не говорим в детайли, защото знаете, че държавите имат различни специфики за придобиване на енергоресурси и начините за тяхното използване, трудно се намира пресечна точка. Снощи стояхме до късно, за да намерим общ подход в 2 направления – вземане на решение за съвместно купуване на газ, най-важно е, че това става на доброволен принц. Освен това приехме динамичен ценови коридор при транзакции с газ и таван на цената на газа, използван за ток", обобщи Радев.
"Това са решения на високо политическо ниво. Ще има следващ съвет на министрите на енергетиката, където ще има повече детайли", отбеляза той.
"Ако дадена държава членка се чувства застрашена, че това ще накърни интересите ѝ, темата отново ще се върне в Съвета – тоест, един вид арбитраж на най-високо политическо ниво. Темата е отворена, но най-важното е, че подчертахме най-важните критерии - защитата на домакинствата, на бизнеса, на най-уязвимите, запазване на конкурентоспособността на ЕС", допълни Радев и обеща, че служебното правителство в случая ще работи в интерес на българските граждани.