"За завета на светите братя трябва да си спомняме не само по празниците, а да го следваме ежедневно, с делата си", заяви президентът Росен Плевнелиев на традиционния прием в Националния исторически музей по повод Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост – 24-ти май, съобщиха от прессекретарията на държавния глава. Росен Плевнелиев призова политиците да не забравят, че българският народ наистина е обединен от химна "Върви народе възродени" и че възраждането на българското образование, наука и култура е надпартиен, стратегически и най-смислен национален приоритет.
"В годините след Освобождението, образованието е не само национален приоритет, но и лична цел за всеки българин. Да изучи децата си, да отвори очите им за знанието, за новостите по света е бащин дълг и отговорност, припомни президентът и подчерта, че девизът, завещан ни от възрожденците и просветителите "Чрез просвета за България" днес е по-актуален от всякога.
"Трябва да помним успехите и заветите на дедите си. За съжаление днес, образованието, културата, духовността сякаш отстъпиха на заден план", заяви президентът. Според Росен Плевнелиев народът ни твърде лесно се е примирил с това, децата ни да не са сред първите по четене, смятане и по грамотност сред връстниците си в Европа, а престижът на българския учител, да не е на необходимата висота. Само за година над 4000 преподаватели са напуснали системата на средното образование.
"Кълнем се в заветите на Ботев и Левски, но нека не забравяме, че и двамата са били и учители. Не по-завидно е положението, което обществото ни е отредило за дейците на културата, науката и изкуството", посочи още държавният глава и призова култът към просветата, завещан от българските възрожденци, да бъде възстановен.
В изказването си Росен Плевнелиев отбеляза и историческата мисия на българския народ и държава за съхраняването и развитието на създадената от Кирил и Методий писменост, както и за ролята на страната ни за разпространението на книжовността сред славянските народи по света. "Примерът, който ни дадоха светите братя бе, че не със силата на меча, а на буквите, те обединиха сърцата и умовете на милиони, като им дадоха и път, и посока, и смисъл, и хоризонт за човешко и духовно развитие" заяви още държавният глава.
На приема в Националния исторически музей присъстваха премиерът Пламен Орешарски, акредитирани в България дипломати и много български учители, дейци на науката, културата и изкуството.