Президентът Румен Радев за първи път коментира и изрази недоволство от решението на Конституционния съд, което отхвърли т.нар. съдебна реформа, но остави поправките в Конституцията, които орязват правата му по назначаване на служебно правителство.
Още: Комисия започва процедури по избор на нов състав на ВСС
Още: Народното събрание обмисля създаване на временна комисия за дейността на Сорос
Според държавния глава тези поправки в основния закон предизвикват изкривяване във важни институции като БНБ и омбудсман, имайки предвид късата листа, от която Радев може да избира служебен премиер.
"За съжаление, моите правомощия вече са изключително ограничени. Отговорност за промените и назначенията вече имат хората, които промениха Конституцията, защото списъкът става все по-малък и възможностите за избори на практика ги няма. Вие кого ще ми посочите за министър-председател?", попита медиите Радев. Той изтъкна, че ако зависеше от него, някои от сегашните министри нямаше да са такива.
Още: Рая Назарян няма амбиции да става служебен премиер, не вижда повод за преврат срещу себе си (ВИДЕО)
Още: Атанас Славов: Разликата между нас и президента е, че ние се опитваме и да правим реформи
Още: Сарафов не се отказва, пак иска имунитетите на Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов
Президентът отбеляза, че ако се обърне внимание на „злополучния ремонт на Конституцията” и последвалите решения на Конституционния съд ще се види, че те водят до парадоксални резултати.
"Нямаме съдебна реформа, но имаме управление без никаква политическа отговорност в момента. Хора с двойно гражданство не могат да бъдат министри, но могат да са народни представители. Тоест могат да избират и контролират министрите, да коват закони и да вземат важни решения относно националната сигурност", посочи Радев.
Още: Пеевски почти овладя ДПС: Първата съдебна инстанция провали опита на Доган да го изключи
Още: Разследването за полицейското насилие от протестите през 2020 г.: Съмнения за недовършени дейности
Оценката на президента за "този експеримент с Шестата поправка в основния закон" е, че той не само не е постигнал целта за заявената реформа, но и "съществено е разклатил конституционните устои на държавата".
Още: "Ударно, брутално, безскрупулно": Бориславова за ударните назначения в регулаторите на управляващите
Още: В ключов момент за държавата премиерът освободи заместник-министър на финансите