Ние сме решени и сме готови на правителство на малцинството. Това е по-дборе от едно правителство, на което му се извиват ръцете. Това заяви премиерът Кирил Петков по време на пресконференция минути след като лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов обяви, че партията му напуска коалицията.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Петков обясни, че министърът Гроздан Караджов от квотата на "Има такъв народ" е поискал увеличение с 3.56 млрд. лева на бюджета на Министерството на регионалното развитие, които да бъдат преведени на строителните фирми. Това искане е било отхвърлено.
"Когато обещахме на нашите гласоподаватели, че ще има нулева толерантност срещу корупцията, възнамеряваме това да се случи", заяви министър-председателят и съпредседател на "Продължаваме промяната".
"КПКОНПИ вече 6 месеца стои и се управлява от заместника на Сотир Цацаров. Ние предложихме вътрешния министър Бойко Рашков, това е човекът, който трябва да оглави КПКОНПИ и да започнем истинските разследвания. Ще реформираме КПКОНПИ и Бойко Рашков ще бъда начело на тази организация", съобщи още Кирил Петков. Как Рашков коментира преди седмица слуховете, че ще застане на чело на КПКОНПИ - четете тук.
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Петков обяви, че е настъпил вододел - изборът е между мафията и опазването на държавните пари и в името на тази цел той е готов да управлява в тройна коалиция и при липса на мнозинство в парламента. Премиерът обяви, че още утре ще внесе проектоезакона ца реформи на антикорупционната комисия и ще предложи Рашков да я оглави.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: БСП е превзета от Пеевски, но да не се забравя и влиянието на Борисов: Нинова с тъжна констатация
Още: Шкварек: Все по-вероятно изглежда, че може да има редовно правителство
Самият Бойко Рашков от своя страна каза, че вече близо година в МВР се провеждат целенасочени разследвания на лица от управлението на Бойко Борисов, свързани с конкретни фирми, на които е било възложено изграждането на автомагистрали в България.
"По категоричен начин се установи, че на тези фирми са отпуснати авансово между 50% и 80% от сумите, които е трябвало да бъдат разходвани за строителството на различни пътища. Тези държавни средства не са вложени за изграждането на пътища и автомагистрала "Хемус", а за различни нужди".
Вицепремиерът Асен Василев призна, че коалицията е била трудна, но в началото при формирането ѝ е имало общо разбиране.
Още: Иван Костов: Имахме план за България, но той беше саботиран
Още: Между гнева и надеждата: Политическата 2024-та през погледа на Боряна Димитрова (ВИДЕО)
"Това беше, че ще се сложи край на кражбите и че парите на българите ще бъдат разходвани прозрачно, целесъобразно и законосъобразно. Някои от вас в различни интервюта са ме питали къде е червената линия на "Продължаваме промяната" и ние много ясно сме заявявали, че нашата червена линия е да не допускаме кражби. Днес сме тук точно заради тази червена линия", каза той и допълни:
"Можем да имаме различия точно как да се постигне това, как да се помогне на българските граждани и бизнеса, как да се разходва бюджета, но не и по недопускането на кражби. Това се правеше в едно друго управление, не в нашето управление."
Петков добави, че смята, че част от депутатите на ИТН биха подкрепили правителството. Защото министърът на МРРБ Гроздан Караджов не бил от тях, а "спуснат от незнайни сили". "На тази коалиция й трябва още 12 депутата. Нашите коалиционни партньори, ДБ и БСП обявиха пълната подкрепа", категоричен беше премиерът.