По време на управлението на служебното правителство няма почти никакъв напредък по процеса на промени в Плана за възстановяване и устойчивост. Това заяви от парламентарната трибуна премиерът Николай Денков по време на участието си в петъчния парламентарен контрол.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Той отговори на депутата от БСП Георги Гьоков, който поиска информация за това как какви действия са предприети от служебния кабинет за предоговаряне на ПВО.
Припомняме, че 48-ото Народно събрание прие решение, което предвижда от Плана да отпадне поетият ангажимент за намаляване на въглеродните емисии от производството на електроенергия с 40% спрямо базовата 2019 г. Предвидено е да отпаднат и всички реформи и инвестиции в плана, свързани с тази цел. Това според депутатите ще позволи на въглищните електроцентрали да работят без ограничения до 2038 г. Срокът вицепремиерът по управление на европейските средства да направи предложение в тази посока беше до края на март 2023 г. Още: Евродепутат: Липсва форсмажор, за да искаме предоговаряне на Плана за възстановяване (ВИДЕО)
"Изготвен е подробен доклад, в който са описани предприетите от служебното правителство действия и който ще бъде предоставен на народните представители в рамките на деня, днес, какъвто е заложеният срок", посочи Денков.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
По думите му към Европейската комисия не е подадено официално обосновано искане в Националния план за възстановяване и устойчивост.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
"Ще продължим нашите разговори с ЕК относно очакваните и искани промени", каза още Николай Денков. Той посочи, че е нужно цялостно интегрирано предложение за промени в Плана, което да отразява промените през последната година – войната в Украйна, инфлацията и други фактори.