Министър-председателят акад. Николай Денков и министърът на земеделието и храните Кирил Вътев подписаха споразумение с представители на браншови организации на земеделски производители.
Още: Ето кой поема ръководството на БСП в парламента
Още: Правителството и земеделците се разбраха, протестите спират (ВИДЕО)
"Подписахме споразумението с организациите, с които преговаряхме. Това, което добавихме към текста, е, че сформираме група, която ежемесечно ще проследява какво е изпълнението на споразумението и ще обсъжда всички важни въпроси за развитието на сектора, подготовката на законите и всичко важно за земеделците", каза премиерът Николай Денков.
Още: 16 т. мляко на пътя изляха протестиращи животновъди
Още: Пеевски: Щях да поискам имунитета на много хора, ако бях главен прокурор (ВИДЕО)
Още: Лена Бориславова се отказа от имунитета си: Надявам се Сарафов да диша по-спокойно (ВИДЕО)
"В тази работна група ще участват представители и на други браншови организации от земеделието, които пожелаят", подчерта земеделският министър Кирил Вътев.
Още: Кирил Вътев: Оформихме окончателно и юридически Споразумението с фермерите, няма нищо ново в него
Още: Българската помощ за Украйна и новото правителство: Различни позиции на българските евродепутати
Още: Какво ще роди коалицията на гроздето и лисицата: Анализ на Николай Василев за кабинета "Желязков"
"Разписахме едно споразумение, което касае всички земеделски производители. Финиширахме един процес, който течеше от повече от месец и половина, два", посочи Илия Проданов, председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите.
Какви са финансовите параметри в документа?
Споразумението урежда финансовите параметри, а именно: сектор зърнопроизводство ще бъде подпомогнат при следната модулирана ставка: от 1-3000 дка – 20 лв/дка (10 лв. до 31 март и 10 лв. до 30 септември); от 3000 дка до 6000 дка – 10 лв/дка ( 5 лв. до 31 март и 5 лв. до 30 септември); от 6000 дка до 10000 дка – 5 лв/дка ( 2,5 лв. до 31 март и 2,5 лв. до 30 септември); стопанства над 10000 дка ще получат за първите си 10000 дка ставки. Следва да подчертаем, че НАЗ успя да се договори с властта малките производители да получат средствата без да е необходима от тяхна страна справка с отчетност на загуби през стопанската 2022-2023 г. Земеделски стопани с над 3000 дка ще трябва да предоставят справка, генерирана в СЕУ, с отразени данни за стопанската година по култури.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Очаква се Народното събрание най-после да състави комисиите си
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Важно уточнение е, че вторият транш до 30 септември ще се случи само при удължаване на регламента за помощта за Украйна, който към момента действа да 30 юни.
Още: "Разделение в бранша": Само една част от фермерите подписват споразумение с властта
Втората част от споразумението касае инициирането на законодателни промени, целящи намаляване на административната тежест в земеделието, както и превръщането на напояването в един от основните приоритети. Законите, по които ще се направят реформи, са: Закон за собствеността и ползването на земеделски земи; Закон за арендата в земеделието; Закон за данъците върху доходите на физическите лица; Закон за корпоративното подоходно облагане; Закон за подпомагане на земеделските производители; Закон за кооперациите (за регламентиране на функциите на кооперативите в земеделието); Закон за водите; Закон за виното и спиртните напитки;
Документът урежда и създаването на два нови закона - Закон за аграрната камата и браншовите организации и Закон за веригата на доставки на земеделски продукти и храни.
В споразумението ще бъдат разписани и международните позиции на държавата по отношение на натиска по линия на зелената сделка, ясна позиция по дерогацията на ДЗЕС 6, 7, 8 за тази стопанска година и устояване на лицензионен режим при доставка на стоки от Украйна и трети страни.