Нов закон за радио и телевизия, изработване на критерии, по които ще се дават европари на медиите, равнопоставеност на държавни, общински и частни културни институти.
Това са част от темите, обсъждани в преговорите по направление "Култура", организирани от "Продължаваме промяната".
Доходите в културата са на безобразно ниско ниво, каза Александър Симов от БСП. По думите му антикризисна мярка сега би могла да бъде компенсация от една минимална работна заплата за всеки самоосигуряващ се, работещ в сферата на културата. Според него досега културното ведомство е ставало обект предимно на корупционни скандали. Чужденците трябва да разберат какво имат да видят в България, зака още той.
Главният редактор на в. "Дума" и председател на СБП Боян Ангелов припомни идеята за закон за българския език, според който наред с опазването на езика и кирилицата да се създаде структура, съпричастна към българската диаспора.
От "Демократична България" акцентираха върху промени в законите за меценатството, авторското право и закона за радиото и телевизията, както и създаването на нов закон за статута на артиста. Александър Кьосев заяви, че законодателните мерки трябва да имат системен характер, за да не позволят лобитско намесване. ДБ настоява 1,5% от БВП да е за култура.
"Проблемите са очевидни и отделните окраски на ляво, дясно и център изчезват". Така започна и своето изложение съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков. Той се съгласи, че бюджета за култура трябва да бъде увеличен, но и да има механизми за неговото харчене, както и оценка на качеството. По думите му предприемачеството в културата не трябва да е табу и даде за пример модела на финансиране на артиста Христо Явашев - Кристо, който сам финасираше проектите се. "В момента огромни средства се разпределят през т.нар. политически културни дейци. Трябва да махнем политиката от културата като основен приоритет", категоричен бе Кирил Петков.
От "Продължаваме промяната" са на мнение, че е важно да има мандатност и контрол над директорите на културните институти, както и редовно атестиране. Споменато беше и създаването на политики, чрез които да се възвърнат специализираните културни издания