Преференции издигат Станишев в евролистата на БСП?

27 май 2019, 20:30 часа • 5624 | прочитания

Сергей Станишев става втори с преференциалния вот, съобщават от "24 часа" според предварителните данни от протоколите на изборните комисии.

Още: Антон Кутев: В световен план демокрацията започва да отстъпва

Още: След 4-часова последна фаза в битката за главен архитект: Столичният кмет видя "добри идеи"

По този начин той отново размества евролистата на левицата, след като първоначално изобщо не беше включен в нея, а след гласуване на Националния съвет зае пето място.

Лидерът на ПЕС е събрал повече от 28 000 лични преференции при праг за БСП от 22 500 гласа. Това означава, че той се нарежда непосредствено след водача на червената листа Елена Йончева.

Именно Йончева събира най-много преференции сред кандидатите на социалистите - над 70 000.

Още: Ново начало и за ДСБ: Откриха нова структура на партията в Бургас, след като Пеевски проби старата им (СНИМКИ)

Още: Разцепление в ДПС-ДПС по оста Чакъров - Кючюк. Сигнали за трансфери към Пеевски и протекции за кметове

На трето и четвърто място остават Петър Витанов и Цветелина Пенкова, а петата позиция е за Иво Христов.

Въпреки изкачването на Станишев в листата това няма да доведе до промени на представителите на БСП в Европейския парламент.

Голям брой преференции е събрал и Велизар Енчев - над 19 000. Те обаче не му стигат за пренареждане. Така стои и въпросът със зам.-председателя на БСП Деница Златева, която е четвърта по личен вот, но остава на седмото място в листата.

Както вече ви съобщихме, в листата на ВМРО също ще има разместване. Благодарение на преференциалния вот режисьорът Андрей Слабаков се изкачва от четвърта на втора позиция, измествайки Юлиан Ангелов.

Още: Лена Бориславова обяви какво ще направи ПП-ДБ на вота на недоверие

Още: "Величие" отново прокарва опорките си за реакторите на АЕЦ "Белене"

Това означава, че ако ВМРО спечели два мандата в ЕП, заедно с Ангел Джамбазки към Брюксел ще се отправи и Слабаков.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес