Писмо до кажи-речи всички по-значими ръководители на европейски институции относно агитацията на майчин език е следващата стъпка в кампанията на ДПС да се премахне забраната в българското законодателство по време на официална предизборна кампания да не се ползва за агитация друг език, освен българският. Това съобщи евродепутатът Илхан Кючюк, който е председател на младежкото движение на ДПС.
Още: Пеевски: КЕВР да задължат ЕРП-тата да пуснат тока, хората неустойки не ги топлят
Още: Заради проблемите с тока: КЕВР, ЕСО и ЕРП-тата на спешна среща при енергийния министър
"Следващата стъпка, която ще предприема, е да изпратя писмо до председателя на Еврокомисията – Жан-Kлод Юнкер, председателя на Европейския парламент, на Европейския съвет – Доналд Туск, както и до комисарите Франс Тимерманс, Вера Йоурова, Тибор Наврачич, защото това е европейски проблем. Не може 10 години след членството на България в ЕС българската демокрация да живее с този хроничен проблем", коментира Кючюк.
Коментарът стана факт заради новината, че евродепутатът е внесъл нови 36 263 подписа срещу забраната за политическа агитация на друг език в България. Според Кючюк много неправителствени организации подкрепят падането на забраната, но той не казва нито едно конкретно име.
През юли 2015 година Илхан Кючюк сезира Комисията по петициите към Европейския парламент за съществуването на правно ограничение в българския Изборен кодекс, което противоречи на редица текстове от европейското законодателство, установяващи правото на свободно изразяване, правото на получаване на информация на разбираем език, което е в пряка връзка с правото на информиран избор. Петициите пред ЕП дават възможност на Европейския парламент да насочи вниманието към всяко нарушаване на правата на европейските граждани от страна на държава-членка, местни власти или друга институция.
Още: Ердоган с послание към ДПС-Доган, крилото атакува Пеевски със спомен от Възродителния процес
Още: Хърватия отива на избори след изпълнена с обиди президентска кампания
Еврозаконодателство срещу българския закон?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Лукашенко планира да разположи 10 руски ракетни системи „Орешник“ в Беларус
Припомняме, че от 1 април 2012 година гражданите на ЕС разполагат с нов инструмент, който им позволява да участват в оформянето на политиката на ЕС. Гражданската инициатива е създадена с Договора от Лисабон и позволява на 1 милион граждани от поне една четвърт от държавите-членки на ЕС да поискат от Европейската комисия да предложи законодателство в области, които попадат в рамките на нейните правомощия. Организаторите на гражданската инициатива – граждански комитет, съставен от най-малко 7 граждани на ЕС от поне 7 различни държави-членки – разполагат с една година за набирането на необходимата подкрепа.
Подписите трябва да бъдат удостоверени от компетентните органи във всяка държава-членка.
Организаторите на успешни инициативи участват в изслушване, организирано от Европейския парламент. ЕК има три месеца, за да проучи инициативата и да реши какви действия да предприеме.
Още: Съпругата на Асад подала молба за развод, не иска да стои в Русия
Още: Наталия Киселова: Има два варианта за правителство - около ГЕРБ и анти-ГЕРБ