Депутатите от ГЕРБ и БСП за пореден път се "захапаха" по време на дебатите за Законопроектите за изменение и допълнение на Изборния кодекс.
Още: Правен хаос? Ресорната комисия спря избора на Сарафов, но позволи на ВСС да избира главен прокурор
Още: Кабинетът "Главчев" прати официално предложение на Скопие за Коридор 8
"България е страна на космонавти и горда с IT постижения, а катастрофира през елементарното изискване на Изборния кодекс за няколко прости машини. Това заяви от трибуната на Народното събрание зам.-председателят на ПГ на „БСП за България“ Крум Зарков.
„В мотивите на ГЕРБ на разглеждания законопроект е отбелязано, че целите са да се подобри правната рамка и да се създаде по-ефективен процес за провеждане на избори. Не за първи път се пишат и четат думи и шаблонни изречения без особено голям смисъл.
Но с този проект се постигат нови низини в законотворчеството на 44-тото Народно събрание.Въобще с дневния ред тази седмица, с Изборния кодекс, с Наказателния кодекс и най-вече с предложенията по антикорупционния закон ще завършим годината с фойерверки и ще гръмнем тържествено във въздуха всички възможни стандарти на законотворчеството в процедурен, правен и политически смисъл“, заяви Зарков.
Още: Обрат: Сарафов е напът да остане главен прокурор - ключови промени на ГЕРБ, БСП и Пеевски в комисия
Още: "Възраждане" и МЕЧ разкриха ще подкрепят ли правителство с мандат на ГЕРБ-СДС
Той посочи, че за пет години постоянно действащата изборна администрация не е успяла да се справи с осигуряването на няколко хиляди машини за изборния ден.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Никога няма да се коалирам с Борисов": Интернет припомни обещания на Слави Трифонов (ВИДЕО)
Още: Желязков отива при Радев със списък с имена само ако има необходимото мнозинство
„Нашата страна, България – страна на космонавти и горда с постижения в IT сектора, катастрофира пред елементарното изискване на Изборния кодекс за няколко прости машини, оборудвани с не особено сложен софтуер. От ЦИК отсякоха „Не“ и вносителите побързаха да се съгласят с тази безапелационна присъда“, каза още зам.-председателят на ПГ на „БСП за България“.
Зарков попита по кои критерии ЦИК ще избере къде да има машини и къде - не. „Или някой не иска да има машинно гласуване именно за подобренията, които то предоставя относно честността на изборния процес, или вносителите искат просто да угодят на ЦИК и да се разтоварят от едно непосилно за тях бреме.
Единственият резултат от този закон ще бъде още по-ниска степен на доверие. Неприемането на този законопроект ще бъде проява на здрав разум, от който страната ни отчаяно се нуждае“, заяви още той.
Още: Хитро му се получи на Борисов, но това ще е краят: Политолози с коментар за новата коалиция
Още: Редовният кабинет да не разчита на евросредствата за безводието: Бивш екоминистър за водната криза
"Имаме амбицията електронното дистанционно гласуване да стане факт, но когато имаме технологична сигурност и обезпеченост на процеса. Това мнение изрази народният представител от ГЕРБ и председател на правната комисия Данаил Кирилов.
„В гласуванията досега машинното и електронно гласуване в режим на местни избори е било прилагано само в частта за избори на общински съветници.
В ЦИК имаше консенсус по въпроса, че са необходими корекции и изменения в законодателството с оглед отпадане на абсолютността на машинното гласуване във всички избирателни секции. Подчертавам, че това не означава да предлагаме заличаване или отказ от този тип гласуване.
Стратегическите данни, заложени в анализа на ЦИК, посочват, че първоначално е имало нарастващ интерес в този способ на гласуване, но впоследствие той е нормализиран.
Обсъждали сме многократно до каква степен машинното гласуване опростява изборния процес, тъй като резултатът от гласуването не се възприема и отчита автоматично и директно, а се отразява в протоколите на избирателните секции чрез контролното преброяване на разписките от електронното гласуване.
Tова означава, че имаме двойно осъществяване на броенето по този способ“, заяви Кирилов и посочи, че недостатъците освен грешки, са и случаи, в които паметта не е била предадена на флашка от съответната машина в секционни избирателни комисии.
„Потвърждавам и нашата сериозна амбиция този способ да стане факт, когато имаме технологичната и сигурност и обезпеченост на процеса на електронното дистанционно гласуване.
Зачитаме волята на българския избирател, която беше отразена в референдума по този въпрос. Но не можем да не си дадем сметка и да не анализираме промените в доверието към този способ. Във Франция той се приложи експериментално и беше отказан и не се осъществява понастоящем“, каза още той.
Във връзка с проблема „15-15“ Кирилов посочи, че примерно е предложен един от вариантите, по които може да се реши този проблем. „Бих предложил да остане цифровата номерация, но като тя се стартира за преференциалното гласуване от различно число“, предлага той.