Докато няма държава, няма да има и контрол върху „Лукойл“. Това заяви бившият енергиен министър от "Има такъв народ" в правителството на четворната коалиция на Кирил Петков - Александър Николов за ултиматума, който постави властта на „Лукойл“ – да плати 500 млн. лв. данъци или ще се раздели с дерогацията за руски петрол.
Още: Борисов се скара на опозицията и партньорите: ГЕРБ няма да лъже Европа за дефицита
Още: Даниел Вълчев за управляващите: Не се ласкаят да се наричат сглобка, а си признават коалицията
Още: Депутат на Доган: Пътят на България е в Еврозоната (ВИДЕО)
Още: Мартин Димитров: Увеличението на заплатите в МВР с 50% е нечувано
Ще падне ли дерогацията на руски петрол?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Политиците почетоха жертвите на комунизма: Кирил Петков разказа за баба си (СНИМКИ)
Още: Гуцанов: Няма да има намаление на социалнитe придобивки
Николов обясни, че най-наясно с дерогацията за руски петрол трябва да е бившият премиер и настоящ съпредседател на ПП-ДБ Кирил Петков, на ниво разговори със сегашния министър-председател акад. Николай Денков. „Лукойл“ функционира на отворен пазар, посочи той и добави, че ако някои реши да санкционира дружествата, които не си публикуват финансовите отчети, тогава ще стане ясно колко е загубено.
Според него няма нито един член на комисията по енергетика в Народното събрание, който да се интересува от финансовото състояния на енергийните дружества.
По думите му пред bTV единствената причина да не се говори в обществения интерес е, че няма да има политически интерес. В момента върви предизборна кампания, от която партиите се интересуват дали ще спечелят от местните избори, а не обществото да е добре, разкритикува Николов изпълнителната власт за действията спрямо „Лукойл“.
Още: Пеевски обвини ПП-ДБ в провокация заради полицаите
Още: Нинова писа двойка на кабинета
Още: Денков: Дерогацията е невъзможна, смислено е да се събират свръхпечалбите
От своя страна бившият депутат от БСП Таско Ерменков добави, че всичко това с неплатените данъци от „Лукойл“ прилича на държавен рекет, отколкото да е хвърлено нещо смислено в публичното пространство. Всичко това, което се случва е предизборно, за да може властта да докара със зъби и нокти дефицитът в бюджета да бъде 3%, за да може страната да влезе в Еврозоната, смята Ерменков.
Пред БНТ зам.-председателят на БСП Атанас Зафиров също защити оставането на дерогацията, като даде аргумент, че "дори европейските ни партньори" разбрали колко е важна за България тя.
Още: "Лукойл" отново ще скара депутатите, ГЕРБ внася отнемане на дерогациятаИзбери снимки