Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правосъдният министър за голямата корупция: Има присъди, не искам да цитирам имена

01 октомври 2020, 08:22 часа • 5470 прочитания

Като жанр докладът за правосъдието в България в никакъв случай не е ужас и трилър. Докладът е обективен и не трябва да се интерпретира. Това заяви правосъдният министър Десислава Ахладова, която посочи, че този доклад показва какво трябва да направим.

По думите на Ахладова, трябвало време, за да има окончателни присъди за корупция по високите етажи на властта. „Има присъди, не искам да цитирам в момента имена”, добави тя. Всеки е запознат с присъдите, които се обявяват, отклони Ахладова поканата да даде примери. Все пак каза – кметове, областни управители, но не било само за корупция.

В тази светлина, предвид правомощията на главния прокурор и твърде голямата му власт, Ахладова коментира, че Венецианската комисия била единственият орган, който можел да каже колко независим да е прокурорът, който да може да разследва главния (законовото предложение за контрол на обвинител номер едно си ПРИПОМНЕТЕ ТУК). Правосъдният министър посочи пред Нова телевизия очевидното – трябва да се измисли как независимият прокурор да бъде независим, защото в момента всички прокурори зависят в кариерното си развитие от главния прокурор.

Работело се и за мандата на въпросния независим прокурор – дали да съвпада с този на главния. Освен това – дали ще работи по други дела, които не касаят главния прокурор. Смятам, че независимият прокурор трябва да работи само по случаи, касаещи главния прокурор и неговите заместници, каза Ахладова и уточни, че има подавани доста жалби в тази насока.

Ахладова даде и друга позиция – че правосъдният министър не трябва да се меси дали да се обсъжда предсрочно освобождаване на главния прокурор. Тя говори предвид снощното становище на Съюза на съдиите, че ВСС трябва да обсъди това – дали да има започване на процедура за предсрочно освобождаване на Иван Гешев.

Що се отнася до "Апартаментгейт" и че точно този случай е в доклада на ЕК, Ахладова обяви въпросът за приключен и че ЕК само казва, че трябвало да има проверка.

Не знам каква ще е резолюцията на ЕП за България, но смятам, че евродепутатите ни отиват в ЕП, за да извоюват нещо положително за България, коментира Ахладова.

За финал тя уточни, че е участвала в писането на проекта за нова конституция, но че в съдебната част всичко предложено отговаряло на "международните стандарти".

Още: "Какво пише ЕК в доклада за върховенството на закона в България?"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес