Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Правната комисия обедини предложенията за спиране на избора на Сарафов

09 януари 2025, 18:19 часа • 1107 прочитания

Набързо и без дебати Комисията по конституционни и правни въпроси прие единодушно да изготви общ проект на база приетите на първо гласуване законопроекти за промени в Закона за съдебната власт. Решението беше взето единодушно с 18 гласа "за". Вчера в пленарната зала депутатите приеха на първо четене и трите законопроекта за промени в Закона за съдебната власт, свързани със спирането на избора на Борислав Сарафов за главен прокурор от този състав на Висшия съдебен съвет, който е с изтекъл мандат.

Два от законопроектите – на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) и този на "Има такъв народ" (ИТН) бяха подкрепени единодушно с 222 гласа "за". Този на "Възраждане" бе подкрепен със 193 гласа "за", 28 – "против" и нито един "въздържал се". "Против" измененията, предлагани от "Възраждане", гласуваха депутатите от парламентарната група на "ДПС-Ново начало". Още: Кирил Петков: Недопустимо е правосъдието и бюджетът да бъдат заложници на игрите на ГЕРБ (ВИДЕО)

Проектите

В проекта на "Възраждане" е записано, че Висш съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат не може да открива процедури за избор на главен прокурор и шефовете на върховните съдилища. Предлага се също така публичност за имотното състояние на лицата, с които магистратите живеят на семейни начала.

ПП-ДБ предлагат прекратяване на откритите процедури за избор на шеф на ВАС и на главен прокурор след обнародването на закона в "Държавен вестник". Още: Проф. Пламен Киров: Промените в Закона за съдебната власт са за конкретно лице

Наред с това да не могат да бъдат изпълняващ функциите след края на мандата, а този, който е бил и.ф. да не бъде номиниран за титуляр, както и да не заема поста над 6 месеца. Променя се и мнозинството, ако президентът върне кандидатурата за главен прокурор. Тогава Пленумът на ВСС трябва да изчака поне 2 месеца. Още: Спиране на Сарафов - добре, усмивки от Новоначалието - не толкова

Според бившия правосъден министър Надежда Йорданова се дава допълнителна гаранция за съдийската независимост с въвеждането на двойните мнозинства, когато се избират шефове на ВКС и ВАС, запълва се и празнотата относно казуса, при който президентът връща кандидатурата за главен прокурор. 

Проектът на ИТН визира и командироването на магистрати. В него е записано още главният прокурор да има двама заместници.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес