Правителството ще направи списък на всички контактували със санкционираните компании и дружества, както и техните съдружници, акционери и управители през последните 5 години. Целта е да се предпазят дружествата с държавно и общинско участие също да бъдат санкционирани по закона "Магнитски“, съобщава БТВ.
Според експерти попадналите в черния списък нямат право на достъп до американската финансова система – дори и на преводи в долари. Освен това всички, които имат контакти със санкционираните фирми, рискуват също да попаднат в черния списък. Това важи и за банките.
Според закона „Магнитски“ сътрудничеството под каквато и да е форма със санкционираните създава проблеми, а онези които работят с хората и компаниите попаднали в черния списък, поемат риск също да се окажат там. Ако го направят банки, автоматично ще светнат в червено за американските си партньори. „Силно се съмнявам, че банките у нас, които са клонове, филиали или с чужда собственост, биха си позволили такова нещо или биха го направили с много сериозен риск“, коментира Руслан Стефанов от Центъра за изследване на демокрацията.
От Американската търговска камара у нас отчитат, че фирмите, попаднали под санкции, трудно биха могли да продължат работа. Върховенството на закона е изключително важно за всеки инвеститор. „Светът е станал толкова глобален, особено финансовите транзакции, че ако някой мисли, че може да живеем изолирано – това е доста голяма илюзия. Когато парите са по-високи от закона, обикновено никой не е защитен“, обяснява Петър Иванов. Според юристи санкциите за блокираното имущество може да се обжалват, но не и забраната за влизане в САЩ.