Правителството не подкрепя предложеното споразумение на протестиращите медицински сестри, обявиха на пресконференция в Министерски съвет зам.-министърът на здравеопазването Жени Начева, социалният министър Деница Сачева и вицепремиерът Томислав Дончев, предаде БГНЕС. Министрите дадоха изявление след като медицинските сестри се бяха барикадирали в парламента в знак на протест, предизвикаха остри дискусии в Народното събрание, реакцията на премиера Борисов и здравния министър.
Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!
Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента
"Решение, което предполага да разрушим дадена система, няма как да бъде взето:, заяви Томислав Дончев. Според Деница Сачева подобно споразумението би дестабилизирало системата.
В споразумението си протестиращите медицински сестри настояват професията им да бъде защитена от държавата, която да гарантира минимум, под който да не могат да бъдат назначавани медицински специалисти – две минимални работни заплати.
Ще бъде твърде безотговорно и малодушно да се подпише споразумение с няколко физически лица независимо от това дали ние им симпатизираме, независимо от това дали казваме, че медицинските сестри у нас имат нужда от достойно възнаграждение и достойни условия на труд", заяви още Сачева.
Социалният министър обаче отбеляза, че медицински сестри има не само в здравеопазването – има и в образованието, и в детските градини, и в яслите, и в социалните услуги. По думите ѝ правителството трябва да се съобразим с интересите на всички.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пеевски: Вече няма почетен председател на ДПС
Още: Илхан Кючюк: Пеевски посяга на партията ДПС и на гражданското общество
Относно заплащането и условията на труд, Деница Сачева заяви, че са готови на разговори за това колективното трудово договаряне в сферата на здравеопазването да се разпростира до всички лечебни заведения. Но, отбеляза тя, това решение не може да бъде взето еднолично от правителството, а трябва да бъде в разговори със законните представители, които представляват съответните медицински съсловия и след приемане от социалните партньори в НСТС.
Не очаквайте от нас, от мен, да поставям под въпрос нечие право на протест. Съвсем друг въпрос е всяка форма на протест да създава рискове, продължи Дончев. Според него, ако сведем политиката само до защитаване интересите на една група, това означава пълен разпад на политическото и невъзможност да се изведе под някаква форма обществен интерес. Аз се боя, че сме близо до подобна ситуация, каза още Томислав Дончев.
Вицепремиерът се обърна към политиците, които искат да овладеят държавата чрез този протест, казвайки, че това е грях.
Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
От Българската болнична асоциация също не се съгласиха с протеста на петте медицински сестри и начина, по който са тръгнали да настояват за определени свои искания - чрез барикада в Народното събрание.