ПП внесоха закони, с които вземат службите от президента

30 ноември 2022, 23:25 часа • 4335 | прочитания

Президентът да не може да избира шефовете на НСО, МВР и ДАНС. Освен това да се намали транспортът на администрацията на държавния глава и да му се отнеме шофьора, година след като е напуснал поста. Това са част от промените в три закона, които предлагат от "Продължаваме промяната", предава 24 часа.

Още: Антон Кутев: В световен план демокрацията започва да отстъпва

Още: След 4-часова последна фаза в битката за главен архитект: Столичният кмет видя "добри идеи"

Националната служба за охрана пък да мине под шапката на министъра на отбраната, като по този начин да се отнемат правата от президента. Силовият министър пък ще може и да утвърждава основните структурни звена и общият числен състав.

Назначаването и освобождаването на началника на службата и удостояването на офицери с висши офицерски звания също се поемат от военния министър, като назначаването на шефа на НСО ще се съветва само с премиера, а не с Министерския съвет, както е в момента. Той ще трябва и да се отчита пред Народното събрание на всеки 6 месеца.

Законопроектът цели и намаляване на лицата, които могат да ползват коли и шофьори. Така администрацията на президента вече ще може да ползва транспорт само за организацията на събития в които той участва. Въвежда се обаче възможност да им бъдат предоставяни коли "при необходимост"

Още: Ново начало и за ДСБ: Откриха нова структура на партията в Бургас, след като Пеевски проби старата им (СНИМКИ)

Още: Разцепление в ДПС-ДПС по оста Чакъров - Кючюк. Сигнали за трансфери към Пеевски и протекции за кметове

Столичният кмет остава без транспорт в мирно време. Такъв обаче ще продължат да ползват министрите, членовете на Конституционния съд, заместник-председателите на Народното събрание, председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд.

НСО пък ще вози и пази само година бившите председатели на НС, премиери и президенти. Сега това право е четири години.

Наскоро МС реши НСО да може да свали охраната на бившите премиери и председатели на парламента в срок от една година след излизането им от длъжност. Тази промяна засяга премиерите Бойко Борисов, Стефан Янев и Кирил Петков. Сега пък от партията на Петков предлагат това да се случи с транспорта на президента.

Главният секретар на МВР пък вече ще се назначава не с указ на президента по предложение на МС. Тази промяна е заложен в закона за МВР. Тя е обяснена с нуждата от "ясна отговорност на ръководството на МВР" и "необходимостта от поемане на политическа отговорност.  В мотивите е записано, че промяната е необходима, защото шефът на МВР може да стане заложник на отношенията между президент и министър-председател, ако липсва "ефективно взаимодействие" между двамата.

Още: Лена Бориславова обяви какво ще направи ПП-ДБ на вота на недоверие

Още: "Величие" отново прокарва опорките си за реакторите на АЕЦ "Белене"

Шефът на ДАНС също вече няма да се назначава с президентски указ, а с решение на МС. Той ще може да бъде и отстранен с решение на министрите, а не на държавния глава. Новият шеф на службата ще трябва да бъде и изслушан от депутатите в комисията по вътрешна сигурност преди да бъде назначен. Тези промени от ПП залагат в Закона за Държавна агенция "Национална сигурност".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес