ПП-ДБ внесоха в Конституционния съд искане за тълкуване дали тече мандатът на орган, който незаконно е отстранен за времето до възстановяването му с акт на Конституционния съд или друг съд. В последната година възникнаха подобни казуси с подуправителя на БНБ Андрей Гюров, председателя на НЗОК Станимир Михайлов и други. Целта им е да получат ясен отговор от КС дали може едно мнозинство в Народното събрание да стои по-високо от принципите на държавността, мандатите и разделението на властите.
Въпросът е принципен
"Имаше накъв казус с управителя на НЗОК, който миналата година беше освободен. Впоследствие Конституционният съд посочи, че това предсрочно освобождаване е противоконституционно. Подобен случай имаше и с Андрей Гюров, при който в момента тече процедура на оспорване на неговото освобождаване", посочиха от ПП-ДБ.
ОЩЕ: Часовникът на Сарафов тик-така и може ли да защити поста си пред КС? Анализ на експерти
Народният представител Атанас Славов коментира, че въпросът е принципен. Той обясни, че няма искане КС да спира процедури, които вървят.
"Конституцинният съд е посочил в своите решения, че не може в един противоправен акт, ако едно такова освобождаване бъде обявено за противоконститционно или от друг орган например Върховния административен съд, да се черпят последици", каза още той.
ОЩЕ: Десислава Атанасова ще представлява България във Венецианската комисия
Васил Пандов подчерта, че в Здравната комисия към парламента е стартирана процедура по избор на нов председател на НЗОК. Той смята, че в рамките на петте месеца, в които Станимир Михайлов е изчакал решението на Конституционния съд, неговият мандат на поста не е течал.
"Добрата политическа позиция е да се изчака дали Конститутуционният съд ще допусне това тълкуване и как ще се произнесе. Всеки, който бъде избран в една такава ситуация преди КС да е казал изтекъл ли е мандатът, или не - ще бъде в една неясна ситуация и всеки един момент, в който КС излезе с решение, че мандатът не е изтекъл, ще бъде основание за неговото освобождение", коментира още народният представител.
Искането за становище на Констутицонния съд е подписано и от народните представители на МЕЧ.