"Продължаваме промяната - Демократична България" иска създаване на парламентарна комисия, която да разследва руското влияние в България. Това се разбра от думи на Ивайло Мирчев от коалицията пред Euractiv.
Новината идва след откриването на връзка между клъстер от компании в България и мрежа за руско влияние, установена в Румъния по време на първия тур на президентските избори, който беше анулиран, а самият вот - рестартиран, заради чуждестранна намеса. След първата фаза водеше независимият кандидат Калин Джорджеску, който изгради кампанията си почти изцяло в TikTok с конспиративни теории, антиевропейска и антиукраинска реторика. Стана ясно, че социалната мрежа не е направила достатъчно, за да отстрани зловредни кампании в платформата си, включително една, свързана с Кремъл.
А разследване на румънската медия Snoop.ro разкри стотици публикации, инфлуенсъри и рекламодатели, финансирани с пари от Русия, които от поне осем години разпространяват дезинформация и конспиративни теории в румънската медийна среда. Въздействието върху обществото се усеща в дългосрочен план, като насочва гласовете на президентските и парламентарните избори към екстремистки партии и кандидати. Оказва се, че в основата на всичко това стои руската маркетингова агенция AdNow, която е подобна на GoogleAds и работи и в България: Конспирации с изборна цел в Румъния: Свързана с Кремъл агенция наляла милиони, действа и у нас.
Връзката с България
„Руската дигитална агенция, която ръководеше кампанията на националиста Джорджеску в Румъния, е свързана с над 50 български компании, повечето от които в един и същи бранш, регистрирани в град Пловдив и притежавани от едно и също лице“, казва Мирчев пред Euractiv.
Той допълва, че от години руската пропаганда прониква в България, най-вече чрез финансиране, свързано с енергийни компании от орбитата на Кремъл. „При нефункциониращи служби и институции ще обсъдим възможността за създаване на разследваща парламентарна комисия, която да събере доказателства за руско влияние в България на всички нива“, добавя Мирчев.
Снимка: Getty Images
Български компании, собственост на грузинец, разпространявали руска пропаганда
Българската разследваща група BG Elves, която нашумя покрай сагата с пътната карта на "Турски поток" и със списъците с купувачи на гласове по време на изборите през октомври, съобщи за откриването на мрежа от български компании, собственост на грузински гражданин и свързани с разпространението на проруско влияние в Румъния.
И Snoop.ro писа за това - че днес AdNow оперира в регистрирана в България компания - Renodo Media Ltd, собственост на грузински гражданин (Гиорги Абуладзе).
Мрежата произхожда от дружество, регистрирано в Пловдив, става ясно от проверката на BG Elves.
„От този румънски репортаж проследихме 51 компании, регистрирани на името на грузински гражданин. Много от тях са създадени в един и същи ден, най-вече през 2024 г. Разполагаме с официални имейли, профили във Facebook, телефонни номера и адреси на много служители в тези фирми. Но те наистина са стотици. И всички те са руски“, споделиха "елфите", без да разкриват имената на фирмите.
Още: Калин Джорджеску: Aнулирането на вота е преврат
Според събраните данни пловдивският бизнес клъстер ежедневно генерира стотици милиони импресии в социалните медии, като най-значително е влиянието му в Румъния, Унгария, Гърция, Босна и България. Регистрираните в България компании участват в мащабни рекламни кампании, твърди BG Elves. „Тези български компании, управлявани от руснаци, са оказали значително влияние върху изборните резултати в Румъния и България, както и в цяла Европа“, твърди организацията. „В този случай виждаме, че импресиите от съдържанието, което те популяризират чрез своите канали, достигат до всеки български гражданин средно до 10 пъти на месец. Но тъй като съдържанието е таргетирано, буквално говорим за бомбардиране на определени групи от населението“, заявиха от BG Elves пред Euractiv.
Абуладзе е свързан с Русия?
Междувременно разследващият сайт BIRD.bg съобщи, позовавайки се на свое проучване, че Гиорги Абуладзе е свързан с двама руснаци - Дмитрий Панин и Михаил Лянной. Медията е прегледала документите на неговите над 50 компании, регистрирани в Пловдив.
Разследващите журналисти призоваха Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) да се заеме със случая.
Още: Румънската полиция действа: Обиски заради призиви за насилие от симпатизанти на Джорджеску (ВИДЕО)