ПП-ДБ и МЕЧ постигнаха съгласие за "карантина на Пеевски", но се позициите им се разминаха за "Лукойл" и "Възраждане". Това стана ясно по време на среща на ръководството на ПП-ДБ в лицето на Кирил Петков, Асен Василев, акад. Николай Денков, Атанас Атанасов с лидера на МЕЧ Радостин Василев и представители на партията му.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Още: Мартин Димитров: Бюджетът, който сега е внесен, трябва да бъде оттеглен
Изборът на председател на парламента
Двете формации коментираха невъзможността 51-ото Народно събрание да избере свой председател.
ПП-ДБ представиха позицията си, че преди да се говори за председател на парламента, трябва да е ясна програмата на Народното събрание за следващите три месеца. "Трябва да е ясно това Народно събрание какво ще свърши, а после да се търси човек, който може да поеме ангажимент тези неща да бъдат свършени. Нашата декларация я имате", коментира съпредседателят на ПП-ДБ Асен Василев.
"Разбирам, че вие отново възприемате това, че първо трябва да се работи какво ще работи Народното събрание и после трябва да видим дали е възможно да се избере председател, който да работи за предимно антикорупционно законодателство. Дълбоко скептичен съм, че ГЕРБ, "ДПС - Ново начало" и редица други субекти ще искат да водят този разговор", каза Радостин Василев. Той обърна внимание, че МЕЧ са подкрепили всички кандидати за председател на парламента, без този на ГЕРБ. ОЩЕ: Кирил Петков: Ако иска да си говори с нас, Борисов да подпише декларацията
Още: Гроздан Караджов за жп инцидентите: Уволнения ще има при първо нарушение
За какво постигнаха съгласие?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така
Още: "За да се знае и помни": Слави Трифонов даде причина и оправдание Гроздан Караджов да е министър
ПП-ДБ и МЕЧ постигнаха съгласие за промяна в Закона за съдебната власт, за да се прекрати процедурата по избор на нов главен прокурор от Висш съдебен съвет с изтекъл мандат и да се въведе забрана той да взима ключови и дългосрочни кадрови решения. Двете формации са на едно мнение и за законодателна инициатива за борба с корупцията и прането на пари, която гарантира, че санкционирани за тежки нарушения от партньорски държави не могат да получават и да се разпореждат с публични средства или имущество.
"Много приветствам вашата позиция за антикорупционното законодателство", обърна се Кирил Петков.
Радостин Василев обаче изрази притеснение, че по останалите антикорупционни закони ПП-ДБ ще разговарят с ГЕРБ. "Те също имат санкционират министър на финансите и един лидер, който трябва да бъде санкциониран по този закон и неясно той още не е - Бойко Борисов", заяви още Василев, обяснявайки, че тогава МЕЧ ще подкрепя антикорупционното законодателство, но няма да има доверие, че ще бъде реализирано.
Още: Еврото, Планът за възстановяване и енергийният пазар: Желязков се срещна с българските евродепутати
Разминаванията
Лидерът на МЕЧ обърна, че може би ще се наложи да се търси конституционно мнозинство, тъй като инициираните от ПП-ДБ пормени за домовата книга и служебния кабинет. "Не съм сигурен, че просто разширяване на списъка на домовата книга, ще помогне за отпушване на системата.
МЕЧ пък ще депозират в Народното събрание проект за решение да разсекрети договора за златните находища на България, както и проект за решение, свързано с одържавяването на "Лукойл". "Считаме, че "Лукойл" трябва да бъде българска компания", каза още Радостин Василев. ОЩЕ: "Съвместни политически действия": Борисов започва разговори с БСП и "Има такъв народ"
"Що се отнася за одържявване на "Лукойл" - тук по-скоро ще имаме различия с вас. Виждаме, че почти всички държавни дружества за съжаление сключиха с Турция доста неизгодни договори. По-скоро там формата трябва да бъде начин на облагане на данъци и събиране на данъците от това дружество. Иначе смяната на собствеността трябва да мине през решение на парламента", каза Асен Василев.
Вижданията за управлението
Двете формации се разминаха и по отношение на идеите за управление. МЕЧ смятат, че е възможен кабинет без Борисов и Пеевски, докато ПП-ДБ бяха категорично, че с "Възраждане" не може да управляват.
"Ние имаме конкретни различия с "Възраждане", добави Кирил Петков.
"Разбирам вашите различия с "Възраждане", но ние смятаме, че по-легитимна е целта да ограничим Борисов и Пеевски от властта, отколкото псевдопроруски или ултралиберални партии да се карат за идеали, за които не съм сигурен, че наистина ви разделят", добави лидерът на МЕЧ. Той предупреди, че, ако ПП-ДБ влязат в коалиция с ГЕРБ, ще приключат нормална комуникация с тях. ОЩЕ: Петков разкри при какви условия ще влязат веднага в преговори с другите политически сили