Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Посланието на САЩ към България: Забравете за падането на визите на този етап

07 ноември 2018, 07:30 часа • 6642 прочитания

След като два дни външният министър Екатерина Захариева и подчинените й оптимистично подгряваха, че при срещата й с държавния секретар Марк Помпео във Вашингтон едва ли не ще отпаднат американските визи за българи, последва студен душ. Оказа се, че България е много далече от най-важното и незаобиколимо условие на американците - процентът откази за издаване на визи за български граждани да е под 3 на сто. Сега този процент е в пъти повече - 14 на сто.

Още: Сабрутев защити Асен Василев: ГЕРБ са последните хора на света, които трябва да говорят за бюджет (ВИДЕО)

Още: "Тръмп въобще не се интересува от България": Нидал Алгафари за доволните политици от новата власт (ВИДЕО)

Независимо от твърдението на Захариева, че отказите са намалели, темповете са изключително бавни. Преди три години този процент беше стигнал 17 на сто, после стана 16, намаля до 15, а сега се твърди, че е 14. Ако тази тенденция се запази, необходимият праг от 3 на сто ще е достигнат през 2030 г. Вероятността за спад е малка, тъй като отказите варират - например през 2014 г. този процент е бил 15.2, а на следващата 2015 г. вече е бил 17.5 на сто. Възможно е дори сега процентът да се вдигне, като се има предвид, че от миналата година има по-строги изисквания за издаване на визи.

В опит те да отпаднат България изпълни през годините множество изисквания. Бяха въведени биометрични данни в документите за самоличност, въведено бе и тясно сътрудничество между службите, включително и като информационен обмен, предоставен беше дори достъп до базата данни с ДНК материал. През цялото това време страната ни бе обявявана за стратегически партньор, включително и по военните въпроси, както и по отношение на противодействието на организираната престъпност и тероризма, в много случаи дори за по-близък съюзник от страни с отпаднали визи. Единственият успех беше, че се стигна до въвеждането на визи с по-дълъг срок на валидност - 10 години, анализира в. Сега.

От години се твърди, че ако САЩ не премахнат визите за българи, Европейската комисия ще трябва да спази изискването по механизма за реципрочност и да въведе визи за американските граждани в целия ЕС. До момента обаче това не се е случило, независимо че сред потърпевшите страни от ЕС има още четири - Румъния, Полша, Кипър и Хърватия.

Още: Сачева: Вместо да избягат от Пеевски, ПП-ДБ сега ще работят като опозиция под лидерството му

Още: Основните въпроси пред новия кабинет: Регулатори, зам.-министри и един областен управител на Кърджали

ПЕНСИИ

Захариева е обсъдила с Помпео проблема за признаване на трудовия стаж и осигуряване на пенсии за българските граждани. Този казус засягал около 400 хиляди наши сънародници. Той може да се реши, ако се сключи спогодба за социална защита. „САЩ имат социална спогодба с редица европейски страни, но не и с България“, припомни Захариева. „Потвърдихме желанието на България да бъде включена в списъка със страни, с които да се преговаря приоритетно по сключването на спогодба“, посочи министърът, цитирана от пресцентъра си.

Стана ясно и, че се работело и за среща между българския премиер Бойко Борисов и американския президент Доналд Тръмп. Захариева уточни, че за това се полагат усилия от няколко месеца. Очаквало се премиерът да стъпи в Белия дом отново евентуално в началото на следващата година. През 2012 г. той се видя там с президента Барак Обама.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес