"Служебният кабинет е всъщност този инструмент, който дава възможност на държавния глава да управлява страната в ситуация на такава криза, когато парламентът не може да излъчи правителство. Това може да промени в голяма степен ролята на президента".
Още: Нова среща между ГЕРБ, ДБ, БСП и ИТН: Уточняват механизмите за вземане на решения (СНИМКИ)
Още: Димитър Ганев: До средата на януари ще стане ясно дали ще има кабинет
Това обяви политологът Атанас Радев по повод стартиралия дебат за промените в Конституцията. По думите му ключов момент от реформите, които влязоха на първо четене в парламента, е свързан с института на служебното правителство и по-конкретно чл. 99, ал. 5, който регламентира ролята на държавния глава при управлението на парламентарна криза.
"В конституционните текстове тя е балансираща. Българският президент има много съществени правомощия и функции във всички сфери на управлението, което дава възможност да влияе в една или в друга форма", каза Радев.
Още: Прокуратурата с критики към конституционните промени
Още: 35 години ДПС: Посланията след разцеплението (ВИДЕО)
Още: Евтим Милошев очерта най-големите проблеми пред зимния туризъм у нас
В цяла Европа има тенденция служебните кабинети да превишават правомощията си, обясни той и даде пример:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шенген не работи изцяло: Главчев видя проблеми на границата при Русе и нареди действия
"В Словения, Испания и в още няколко европейски държави в Конституцията е заложено хронично ограничаване на служебните кабинети – нямат право да се занимават с бюджет и да сключват международни договори. ... Президентът е възприел, че е център на властта, а трябва да е мост и балансьор с останалите власти", заяви политологът.
В опита да се запълни вакуума в изпълнителната власт през висши държавни служители, които да бъдат назначени да управляват в рамките на 2-3 месеца, поставяме един съществен въпрос -за търсенето на политическа отговорност, отбеляза политологът.
Още: Анализ: Борисов да си прави кабинет с любимото му "Възраждане" и да поеме отговорност
Още: БСП иска изслушване на Главчев за старостилната църква (СНИМКА)
Още: Атанас Славов: Ако конституционните промени се провалят, нямам повече място като министър
"На президента в случая не може да му бъде потърсена политическа отговорност за управлението на служебните кабинети. Парадоксално е как той ще назначи един висш държавен служител, който от своя страна ще предложи кабинет".
България е един интересен феномен и в кризисни ситуации може да завие от парламентарен към президентски модел, обясни Радев.
Или да бъде премахнат изцяло служебният кабинет, или да бъде оставен в ситуацията, в която се намира в момента, посъветва политологът.