Усилията на организиращите изборите трябва да се насочат към добра информационна кампания за избирателите и адекватно обучение на избирателните комисии.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Това мнение изрази пред БНР Ваня Нушева, преподавател по политическо поведение, избирателни системи и изборна администрация в Софийския университет "Св. Климент Охридски".
"Политическите партии имат интерес избирателите им да бъдат максимално мобилизирани и да отидат до урните", посочи тя.
ОЩЕ: Октай: Задкулисието употреби ИТН за свои цели. ПП ще спечелят изборите
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
"Всички политически партии би трябвало да насочат вниманието си към това да информират избирателите си и да ги обучат. Видяхме на предишните избори, че партиите, които насочиха вниманието си не към оспорване на правилата и създаване на недоверие към машините, а към обучение на избирателите, получиха това, което очакваха – успяха да мобилизират своя потенциален електорат, така че да гласува без притеснение от машините", коментира Нушева и уточни, че когато избирателите отдръпват своята подкрепа от политическите партии, не избирателната система е виновникът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
"Появата на нови политически субекти може да бъде оценявано като ответна реакция на избирателите, които търсят своето представителство в парламента. Това, което обаче трябва да отчетем, е, че през последните години има много отчетлива тенденция, не само в България, за възход на политически субекти, които действат спонтанно, без ясни структури, без дефинирана визия."
ОЩЕ: Политолог: Очаквам силен реваншизъм от служебното правителство