"Първият консенсус в 45-ия парламент е, че във властта има политически вирус и той трябва да бъде поставен под карантина". Този коментар направи пред БНР политологът Димитър Аврамов.
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
"Политическият вирус е поставен под карантината без да има наказателна операция, без реваншизъм, без отмъщение, освен някоя изпусната дума", добави той и обясни, че в това Народно събрание няма политически синхрон между партиите и няма мнозинство за властта.
Според него е хубаво, че имаме плуралистичен парламент, в който се говори за политика: "Това е парламентът на хората, а не група депутати на властта, която казва, че дава и прави това и онова", коментира Аврамов.
По думите му интересът към 45-ото Народно събрание се е увеличил не случайно, а защото:
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)
"Минахме от режим на "Аз давам!" към режим на "Ние решаваме!".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Задава се нов вот на недоверие след Великден: Може да бъде и за неизмитите ръце (ВИДЕО)
Още: Пеевски за неуспеха на вота на недоверие: Така ще бъде (ВИДЕО)
Политологът посочи като много успешни първите назначения на кадри от "Има такъв народ".
"Този парламент е изправен пред едно важно предизвикателство - или да конституира мнозинство, което да създаде правителство, или да свърши законодателни реформи. Ако няма приемлив поне 6-месечен консенсус, ще отидем на нови избори, но дотогава парламентът ще свърши много важни работи", категоричен беше Аврамов.
Прогнозата му е, че ще има слабо, изцяло под контрола на Народното събрание правителство, което е много добре, но ще стане, ако ИТН предложат консенсусен подход за създаване на правителство и стабилни приоритети, те ще получат голяма подкрепа.
Още: Делян Пеевски пак спаси правителството (ВИДЕО)
Още: Защо не Канада в ЕС и кога Балканите ще са част от реформиран съюз: Идеи и срокове (ВИДЕО)
"Това е добре за всички избиратели, защото ще има министър-председател, който е длъжен да слуша какво му казва парламента, т.е. какво му казваме ние и какво му казват медиите. Никога повече медиите не трябва да попадат в ситуацията, в която бяха през последните 10 години - с правителство, което се държи неуважително с тях и се опитва да ги подменя", обясни политологът.