На снощния протест на полицаите в Асеновград, заместник-преседателят на Синдикалната федерация на служителите на МВР (СФСМВР) Борислав Мазнев и протестиращите полицаи отправиха предложение към правителството как да не се пипат заплатите в сектора. Те посочиха, че ако политиците в България са национално отговорни, следва да гласуват промяна в Закона за политическите партии (ЗПП) и да се откажат само от 1 лев, от общите средства, които получават за глас годишно, информира кореспондентът на Actualno.com за Асеновград.
"Бюджетът, който държавата отпуска за политическите партии на година, е 142 000 000 лева. Това, което се случва в МВР сега, е само за да се спестят около 25 000 000 лева, които държавата дължи в момента. Т. е., ако всички политици наистина са национално отговорни, нека да се откажат само от 1 лев от 7-те лева, които получават на всеки глас годишно. Ако тази стъпка бъде направена, ще има пари и за полицаите, и за пенсионерите, и за лекарите, и за учителите. Само ако се откажат от 1 левче", призоваха недоволните служители на реда в Асеновград снощи.
Припомняме, че съгласно ЗПП общата сума, предвидена за субсидиране на политическите партии и коалиции, се определя ежегодно в закона за държавния бюджет на Република България в зависимост от броя на получените действителни гласове на последните парламентарни избори, като за един получен глас се предвижда субсидия в размер, определен ежегодно със закона за държавния бюджет на Република България.
Протестът в Асеновград
На протеста излязоха над 50 служители от РУ на МВР в Асеновград излязоха снощи на протест пред сградата на Полицията в града.
Организираните протестни действия на полицейските служители се проведоха законно и с официалното разрешение на общинското ръководство на Асеновград. С тези думи започна изявлението си пред присъстващите на Борислав Мазнев.
По време на събранието бяха обсъдени промените в Закона за държавния Бюджет на Република България през 2016 година. Демонстрациите започнаха с прочит на две декларации, предварително подготвени от полицейски служители на РУ на МВР в Асеновград. „След това, сме планирали обиколка по магазините, за да видим какво има и дали можем да си позволим да си го купим“, посочи той. И припомни за издадената от министъра на вътрешните работи Румяна Бъчварова заповед, с която се разпорежда директорите на служби в страната да започнат извършване на дисциплинарни проверки, спрямо служителите от Министерството, които участват в протестни действия. „Или иначе казано, тя е разпоредила да бъдат уволнени всички от структурата на МВР, а това ми се стува невъзможно“, коментира Борислав Мазнев.
Освен полицаи, към протеста в Асеновград снощи се включиха военнослужещи и пожарникари. Междувременно, Мазнев бе категоричен, че сидникатът няма да позволи тези уволнения да се случат, тъй като действията на служителите са абсолютно законни. „В процес на преговори сме. Всъщност се надяваме да започнат такива и да се осъществи една истинска и реална реформа. Защото това, което се предлага, е отрязване на здравия крак. Не ампутират болния, а отрязват здравия. Вместо да съкратят администрацията, гонят около 10 000 служители, които работят на терен“, допълни възмутено Борислав Мазнев. Той посочи, че ако реформата бъде осъществена, България рискува след Нова година да остане без полицаи или пожарникари, които да работят. „Няма да има кой да се явява на сигнали, да гаси пожари, да пази границата“, каза в заключение заместник-председателят на СФСМВР.
Той съобщи, че за по-малко от седмица 200 служители на реда са подали рапорти за напускане в Областната дирекция в Пловдив. Сред тях засега няма точни данни колко са напускащите служители от РУ на МВР в Асеновград.
Полицаите споделиха и болката си от недоброто състояние на служебните автомобили. Посочиха, че униформите им не са подменяни от години.
След събранието пред сградата на РУ на МВР в Асеновград, протестиращите потеглиха на шествие. Те пресичаха групово главни булеварди, но спазвайки стриктно правилата от Закона за движение по пътищата. Преминаха, като пешеходци, през няколко от пешеходните пътеки по улиците „Цар Иван Асен II“ и „Васил Левски“. Предвид масовото пресичане, за секунди се наложи преминаващите по това време шофьори да изчакат. До напрежение не се стигна, но клаксоните на автомобилите не стихнаха. По този начин някои от водачите подкрепиха протеста на полицаите, а други ги упрекнаха.
Към шествието на служителите на реда се включиха и техни близки, роднини и приятели. Заедно всички стигнаха до кръговото кръстовище при църквата "Свети Атанасий" в Асеновград. Там шествието приключи с уговорката тази неделя десетки асеновградски полицаи да участват в София на националния протест. Независимо от протестните действия на служителите снощи, процесът на работата на РУ на МВР в Асеновград не бе нарушен.
В края на демонстрациите Борислав Мазнев и колегите му споделиха опасенията си, че ако народът не подкрепи протестиращите, протестните действия няма да постигнат успех и съответно адекватна реакция от държавата няма да има.