Докладът на комисията за полетите на властта ще бъде изпратен на главния прокурор. Това гласуваха депутатите, които гледаха доклада й, предаде репортер на БГНЕС.
Още: Плугчиева: Шанс е, че новото ни правителство съвпада с началото на мандата на Тръмп
Още: Томислав Дончев за ситуацията с бюджета: Трескаво се работи за намиране на изход
Депутатите приеха доклада на Временната анкетна комисия за проверка на всички данни, факти и обстоятелства при ползването на правителствения "Авиоотряд 28" и въздухоплавателни средства на Министерството на отбраната в случаите на ползване не за цели на въоръжените сили за периода август 2009 - март 2013 г.
От 180 депутати, "за" гласуваха 100, 80 бяха "против", нямаше въздържали се.
Часове наред депутатите в парламента гледаха доклада на комисията. Председателят й Венцислав Лаков посочи, че от работата им станало ясно, че съществувал пълен хаос между институциите, които се занимават с полетите на властта и не се пазят документите. Те са изпратили писма до над 60 институции. Работено е по две направление - едното е за Авиоотряда, а другото за военните хеликоптери и самолети. Покана да бъде изслушан в комисията беше изпратена до бившия премиер Бойко Борисов но, той не пожелал да дойде пред комисията.
Още: "БСП – Обединена левица" ще иска закриване Комисията за досиетата и КОНПИ
Още: Най-важните комисии в парламента са при ГЕРБ, опозицията получи една по милост
Оценката на Временната анкетна комисия, на базата на проучените документ, е, че разходите са повече от 34 млн. лева – това е държавна издръжка, но според Лаков към тези пари се добавят и средствата от ведомства за всеки отделен полети. 67 полета са извършени с военните хеликоптери и самолети за над 800 000 лева. Това е разход главно за горивото и реално разходите би трябвало да са два пъти повече, каза Лаков. Те са били за превозване главно на премиера, извършени според тях в нарушение на заповед на министъра на отбраната, която регламентира кой има право на това
От своя страна депутатът от ГЕРБ и бивш транспортен министър Ивайло Московски поиска от доклада да се премахнат всякакви внушения за незаконност. "Само българския съд може да решава кое е законно и кое не". Московски посочи, че по времето на Тройната коалиция е имало 42 полета повече с "Автиоотряд 28", отколкото по времето на ГЕРБ. "Аз обаче не казвам, че това е незаконно - но трябва да сме акуратни във фактите", заяви Московски.