Казусът в Алепу е емблема и еманация на противопоставянето между законноста и грубото погазване на закона. Това каза народният представител от БСП Атанас Костадинов в декларация от името на група.
"Години наред вече устойчивото развитие е подменено от използването на екологичните въпроси за политически и групови цели. Кой има интерес години наред вместо икономическо развитие, опазване на природния ресурс и просперитет на населението да има хаос, неяснота и проблеми, и напрежение.
Това са две групи. Първата е на изпълнителната власт и на управляващите от ГЕРБ, които си купуват политическо спокойствие срещу компромиси по отношение на екологичната законност.
Втората група са тези родолюбиви инвеститори, които искат да ловят риба в мътна вода, които разчитат на пролуки в законодателството и са в миропомазан контакт с управляващите", посочи Костадинов.
Според него само така могат да бъдат факт казуси като Синеморец, Влас, Иракли, Калиакра, Алепу. "Това са ярките примери, в които Европа и България, гражданите и властта, официалната и скритата държава се разминават до степен, в която не могат да съществуват заедно", допълни още Костадинов, цитиран от Фокус.
Депутатът от БСП отчете, че никой не прави нищо по този казус. "За какво ни е тогава Министерски съвет и министри. Ако тези министри не правят нищо и не упражняват закона, главният прокурор може да стане министър-председател, а някоя съдебна колегия да замести Министерски съвет", допълни още Костадинов.
Народният представител обърна внимание, че "подпорната стена" има топлоизолация, което я прави единствената в света с такива атрибути.