Гласуването на втория вот на недоверие към кабинета "Желязков" е насрочено за утре в 14:30 ч. Парламентарната група на Ахмед Доган, която напусна управляващото мнозинство вчера, ще застане зад вота, предложен от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие". Това стана ясно по време на днешните разисквания. Въпреки подкрепата на 19-те депутати от ДПС-Доган, гласовете на опозицията се събират до 73 – далеч от нужните поне 121 за успех.
Формацията ПП-ДБ отказа да подкрепи инициативата. Според тях вота е "подаване на топката между ГЕРБ и "Възраждане", МЕЧ и "Величие", за да блокира за половин година напред възможността за следващ вот на тема корупция", както обясни Божидар Божанов. Депутатите им дори не влязоха в пленарната зала по време на дебата. Дори и да бяха гласували "за", вотът пак не би минал – необходимо е още една група да се включи, а такава засега липсва.
Мотивите
Вотът, внесен от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие", обвинява правителството в несправяне с корупцията. Преди две седмици същите партии инициираха вот за провал във външната политика, който не успя – подобен резултат се очаква и този път. Въпреки че ДПС-ДПС официално оттегли подкрепата си за кабинета, останалите 102 депутати, стоящи зад управлението, могат да разчитат и на 29-те гласа на "ДПС-Ново начало". Отказът на ПП-ДБ също прави вота обречен. Още: "Тече процес по изваждането му": Според Борисов Пеевски не е санкциониран по "Магнитски" за корупция (ВИДЕО)
В мотивите се казва: "Налице е тотално бездействие на министрите и липса на адекватни мерки срещу подкупи, злоупотреба с власт, търговия с влияние, конфликт на интереси и изпиране на пари в ключови институции". Вносителите обвиняват премиера Росен Желязков и вътрешния министър Даниел Митов в "невъзможност и нежелание да се справят с очевидни корупционни практики".
Примери за това включват: съмнения за участие на полицаи в прикриване на контрабанда с цигари, разследване около газохранилището в Чирен, липса на действия по договора с турската "Боташ", както и въпроси около изграждането на нов ядрен блок в АЕЦ "Козлодуй" и проблеми с ПАВЕЦ "Чаира".
Подкрепа от ДПС-Доган
От парламентарната трибуна Хюсни Адем заяви, че неговата група ще подкрепи вота, тъй като "проблемът на проблемите в нашата държава е повсеместната корупция". По думите му: "Вместо демонтаж на порочния модел, ставаме свидетели на неговото утвърждаване. ГЕРБ, БСП и ИТН изоставиха санитарния кордон". Още: Пеевски ще подкрепи кабинета "Желязков"
Адем обвини управляващите, че са подвластни на Делян Пеевски, който е "санкциониран по 'Магнитски'" и въпреки това "днес определя дневния ред на Народното събрание и дори се осмелява да говори от името на мнозинството".
Театър вместо дебат
Още в началото на обсъждането започнаха политически демонстрации. Лидерът на МЕЧ Радостин Василев изчете буквално мотивите за вота – седем страници, с което изчерпа времето си. Когато председателят на парламента Наталия Киселова спря микрофона му, Василев извика колегите си на трибуната в знак на протест. Киселова бе принудена да обяви почивка. Още: МЕЧ плаши с бунт в пленарна зала: Ще пуска "черен котарак"
По-късно, в кулоарите, Василев заплаши, че ако не му бъде дадена думата, ще наложи вотът да се гласува на Разпети петък. След завръщането в залата, той дори зае председателското място. След кратко спречкване с Киселова, ѝ го отстъпи.
"Борисов избяга чак в Германия, за да не присъства на дебата", обяви Кирил Веселински от МЕЧ. Той пусна записи на депутати от ИТН, в които те критикуват настоящите си партньори. Завърши с песен на Слави Трифонов и започна да се движи в такт с музиката – директно на трибуната.
Още мнения
Костадин Костадинов от проруската "Възраждане" прочете мотивите на САЩ за санкциите срещу Пеевски по "Магнитски", нарече ГЕРБ "пешка на Пеевски и ДПС", а Борисов – "подвластен" на лидера на "ДПС-Ново начало". Призова го да подаде оставка. Още: "Големият въпрос е дали Борисов може да преглътне Пеевски, след като вече е преглътнал Доган": Анализ
Ивелин Михайлов от "Величие" даде пример за корупция от образователните програми. Човек, който доставя ябълки и кисело мляко в училищата, му споделил, че продуктите се продават на многократно завишени цени. Според Михайлов става дума за "прибрани" 200 милиона лева. Източникът остана анонимен "поради притеснение".
Вносителите не спряха с критиките към ПП-ДБ, обвинявайки ги, че също участват в управлението заедно с ДПС на Пеевски. Още преди началото на дебата Николай Денков от ПП заяви: "Вотът на недоверие не е избор между двата ни основни приоритета – борбата с корупцията и влизането в еврозоната". По думите му зад кабинета стои "стабилно мнозинство, гарантирано от 'Ново начало'".
Ивайло Мирчев от ДБ защити обединението, като обвини вносителите, че използват аргументи, по които само ПП-ДБ има реални действия. За ГЕРБ каза: "върхушка, която като начин на мислене е равна на 'Възраждане', но действа по модела на Пеевски за усвояване на публични ресурси". Според него "Пеевски е инсталирал собствената си операционна система на платформата на ГЕРБ и в момента източва власт и задава посоки ... Борисов и Пеевски променят курса на България и тръгват към Путин".
При появата на Борисов в залата, Мирчев го прикани да реагира на думите му, но лидерът на ГЕРБ се усмихна и сви рамене. Още: ПП-ДБ отказва да гласува по вота на недоверие: Каква кошница плете Пеевски? (ВИДЕО)
Павела Митова от ИТН коментира, че мотивите за вота визират по-скоро стари управления, а не настоящото. "Това са по-скоро мотиви за импийчмънт на президента", отбеляза тя с намек към служебните правителства на Румен Радев. Същата позиция изрази и Делян Добрев от ГЕРБ.
Зам.-председателят на ИТН Тошко Йорданов насочи вниманието си към ДПС-Доган, заявявайки, че те самите доскоро са били част от задкулисието, срещу което сега се обявяват. "Какво ни интересуват нас драмите на Доган сарай?", попита той и добави: "Огромно облекчение е, че се махате, защото ни писна да ни изнудвате".
Дебатът завърши с остри спорове между представители на управлението и ДБ относно провалените преговори за съставяне на правителство по-рано тази година. Кой е виновен – така и не се разбра.