Депутатите приеха Националната следствена служба (НСлС) да се отдели от прокуратурата. Предложението бе направено изненадващо от парламентарната група на "Възраждане" между първо и второ четене в законопроекта за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, с вносител Министерски съвет.
"За" гласуваха 141 депутати, 8 бяха против, а 58 се въздържаха. Проблемът пред промените е, че правната комисия не ги е разгледала, тъй като са били част от отхвърлен на първо гласуване законопроект. Все пак днес депутатите приеха те да бъдат разгледани в пленарната зала и бяха приети след редакции.
В предложението на "Възраждане" се предвижда още Окръжните следствени служби да се създадат във всеки административен център на област на територията на България, а за София - и следствена служба София-град. Следователите към следствените отдели да се ръководят методически от директора на Националната следствена служба. Още: Заместник на Гешев започва ревизия на Сарафов, той се оплака от натиск
Очаквана подкрепа идеята получи от бившият вътрешен министър Бойко Рашков (ПП-ДБ). "Не само съдиите и прокурорите, а и следователите трябва да бъдат независими", категоричен беше той. Според него трябва да се уредят отношенията между наблюдаващия прокурор и разследващите органи чрез нови промени в НПК.
Още: Асен Василев: Кабинетът има две седмици да поиска нов конвергентен доклад за Еврозоната (ВИДЕО)
Дебатът
Лидерът на БСП Корнелия Нинова взе думата и каза, че според нея никой не е наясно какво гласуват в момента:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Ясен е текстът на споразумението на ГЕРБ с БСП, ИТН и ДПС (ДОКУМЕНТИ)
Още: Как служебните министри коментираха кабинета “Желязков”
"Г-н Борисов гледа настрани. Какво е това? Под формата на редакционни и технически поправки се пренаписва целият законопроект. Някакво ново мнозинство между "Възраждане" и ГЕРБ пренаписва цялата съдебна реформа. Г-н Борисов гледа настрани... станете и го кажете!"
Бившият правосъден министър Надежда Йорданова също се включи в дискусията. Тя се обърна към колегите си от "Възраждане", ГЕРБ, ДПС и част от депутатите в "Има такъв народ".
"В момента между първо и второ четене променяме принципно два важни момента в Закона за съдебната власт - организационната структура на НСлС и производството за дисциплинарна отговорност на съдиите, прокурорите и следователите", каза Йорданова. Тя заяви, че така се дава лош сигнал на българското общество. Още: Излъга ли Ясен Тодоров за медийните си участия - МВР с позиция
Още: Според Желязков ДПС търси легитимност с подкрепата си за кабинета
Още: Кой е Петър Дилов - предложението на Росен Желязков за министър на икономиката и индустрията
Станислав Балабанов от "Има такъв народ" каза на ПП-ДБ, че ако всички от групата им бяха в пленарната зала, тези промени нямаше да бъдат приети. "Тези промени са обсъдени на някоя маса с Делян Пеевски и Бойко Борисов в някоя стая", каза той.