Шест часа след началото на днешното заседание парламентът прие обща декларация на 47-ото Народно събрание за категорично осъждане на погазването на международното право от страна на Русия и посегателството на териториалната цялост чрез военна интервенция срещу Украйна.
Преди военния конфликт опозицията предложи на управляващото мнозинство приемане на обща декларация. До консолидиране на обща позиция така и не се стигна. По-късно днес, от 16:00 часа, депутатите ще изслушат шефовете на службите за сигурност за случващото се в Украйна.
Текстът на проекта на обща декларация на 47-ото Народно събрание бе представен от Андрей Гюров "Продължаваме Промяната".
В нея се декларира подкрепа за съюзниците от ЕС и НАТО при обсъждането на пакет от мерки, включително санкции, за деескалация на конфликта. Заявява се подкрепа българското правителство да предприеме необходимите мерки, съответстващи на сериозността на предизвикателствата на международната архитектура за сигурност, подкрепя българското правителство да обмисли и предложи помощ за Украйна, кореспондираща с възможностите на българската държава. Отбелязва се, че парламентът подкрепя българското правителство да настоява защитата на живота и здравето на цивилните граждани от региона да бъде абсолютен приоритет.
В декларацията се казва още, че страната ни подкрепя партньорите и съюзниците си в ЕС и НАТО при обсъждането на пакет от мерки включително санкции с цел деескалация на конфликта. Именно този текст се оказа спорен и не получи подкрепата на БСП и "Възраждане" при гласуването на документа.
"Не сме на състезание"
По време на дебатите от "Възраждане" обявиха, че няма да подкрепят такава декларация. "Санкции не бива да има в този конфликт, защото България ще понесе сериозни икономически щети", обяви председателят на партията и на парламентарната група Костадин Костадинов.
Той отбеляза, че към момента никой от останалите политически сили не се е загрижил кой ще плаща щетите от санкциите и дали в българския национален интерес е НС да приема декларации, с които на практика вземаме страна в конфликта.
"Не сме на състезание да декларираме верноподаничеството си", заяви Костадинов и попита каква точно е ползата от налагане на санкции, от които ще страдаме ние, какво печелят гражданите, българският народ.
"Каквито са ни ангажиментите към Русия, такива са и към Украйна - никакви", продължи лидерът на "Възраждане" и ескалира до степен дори, че можело да бъде поставено под въпрос членството на България в Европейския съюз и НАТО, защото "няма вечни съюзи, има вечни интереси".
Отговори му Мирослава Петрова от "Продължаваме промяната", че Костадинов "е на състезание за собствената си популярност на гърба на страха на хората в Украйна". Малко след това Иван Ченчев от "БСП за България" поиска почивка от половин час.
След изказването му Искра Михайлова от "Възраждане" поиска от председателят на парламента Никола Минчев да наложи наказание на депутат, който по време на изказването на Костадинов е показал неприличен жест от място. След което председателят на НС наложи "забележка" на Христо Петров (Ицо Хазарта) от "Продължаваме Промяната".
Председателят на парламентарната група на "Демократична България" Христо Иванов изтъкна, че българският национален интерес е да се спазва международното право и, когато има толкова престъпно нарушение, трябва да има реакция.
"На международното право се крепи нашата сигурност, инвестициите у нас, подчерта той. Когато на по-малко от 400 км от бреговете ни се развихря безпрецедентна война в Европа след Втората световна война, да мислим, че можем да се снишим и да спечелим, в най-мекия случай е страхотна самозаблуда", категоричен бе Иванов.