Българският парламент беше употребен като че ли за да бъде осигурен комфорт за сключването на сделката, прозира една странна колаборация между управляващи и опозиция – по този начин депутатът Пламен Христов от „Воля” коментира в ефира на bTV резултатите от работата на анкетната комисия за продажбата на „ЧЕЗ-България”.
„В работната група с един завиден консенсус бяха приети много точки от самия доклад, които после в самата комисия със същия консенсус отпаднаха”, посочи той.
Според него единственото полезно от доклада е отпаднало от окончателната версия – изготвяне от енергийното министерство на критерии, по които КЕВР би могла да стопира подобни сделки. По думите на Христов сегашната поправка „ЧЕЗ” е ялова, защото енергийният регулатор не разполага с основание да се намеси – макар да му е дадена такава възможност.
„Аз съм почти сигурен, че седмица-две след като докладът бъде факт, КЗК съвсем спокойно ще се произнесе, че няма основание да спре сделката и ще имаме нов собственик на ЧЕЗ”, заяви депутатът. Според него няма и да разберем кой стои зад купувача „Инерком” и какво е използваното финансиране: „Просто може би ще трябва да изчакаме да се случи тази сделка и да стискаме палци, че „Инерком” ще успеят да управляват този огромен гигант”.
Христов беше категоричен – парламентът и всички останали институции с действията си са изчистили името на шефката на „Инерком” Гинка Върбакова.