За 11-и ноември е насрочено първото заседание на новия Общински съвет в Несебър. На него трябва да положат клетва и да встъпят в длъжност новоизбраните 21 общински съветници и кметът Николай Димитров.
Още: Вандализъм, излагация: Слави Трифонов за изстъпленията на "Възраждане" пред представителството на ЕК
Още: Депутат от "Възраждане" е сред задържаните след протеста, двама са обгазени
Това обаче няма да се случи, защото Николай Димитров е в ареста по обвинение за купуване на гласове. Там са и още двама от новоизбраните общински съветници от листата на БСП.
От областната управа в Бургас са изпратили писмо до ЦИК, в което настояват за становище по създалия се сложен казус, който е без аналог в страната.
От Общинската избирателна комисия в Несебър заявиха, че за общинските съветници в Изборния кодекс е предвидена отсрочка и ако те не могат да положат клетва на първата общинска сесия, могат да го направят на второто заседание на Общинския съвет.
Още: ДПС осъжда вандалските действия от симпатизанти на "Възраждане"
Още: Правителството осъди поругаването на сградата на Европейската комисия
Това не важи обаче за новоизбрания кмет. А актът по назначаването му е извън рамките на Изборния кодекс и за него трябва да се произнесе Областната управа, която пък ще трябва да съобрази решението си със Закона за местното самоуправление и местната администрация, предава БНР.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кирил Петков и Николай Денков осъдиха вандалщината срещу сградата на ЕК в София
Още: ГЕРБ: Категорично осъждаме действията на "Възраждане" и посегателството над сградата на ЕК в София
До момента не е ясно какъв ще е изходът от ситуацията.
Специализираният наказателен съд преди дни отказа да освободи от следствения арест Николай Димитров и той ще остане там до внасянето на ново искане за промяна на мярката му за неотклонение.
Николай Димитров е обвинен като организатор на престъпна група за купуване на гласове или престъпление против политическите права на гражданите, припомня БГНЕС.
Още: Погром: Протестиращи от "Възраждане" запалиха вратата на представителството на ЕК (ВИДЕО)
Още: Хекимян: "Опълченска" е бухалката, която Борис Бонев и Васил Терзиев размахват над софиянци