Апел да не се допуска ескалиране на напрежението при отбелязването на годишнината от рождението на Гоце Делчев отправят президентът Петър Стоянов (1997 - 2002 г.) и потомци на македонски родове и фамилии.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
"Нелепо е съчетанието на думата сблъсъци с отбелязването на годишнината на Гоце Делчев. Сблъсъци между граждани на РСМ и България биха били недопустимо кощунство с паметта на Гоце Делчев", каза Стоянов и посочи, че апелът му е вдъхновен от "бълващите съобщения" и в България, и в Северна Македония, че на 4 февруари се очакват сблъсъци по време на честването в РСМ.
"Ние сме наясно, че повод е побоят над един млад мъж с българско самосъзнание. Реакциите на институциите бяха навременни и правилни. Това обаче не е повод да се стига до сблъсъци, които ще хвърлят много дълго време сянка не само върху отношението между България и Северна Македония, а и сянка върху саможертвата на героите, които са се борили за свободата на Македония от Османско робство", подчерта президентът Стоянов.
ОЩЕ: Милен Керемедчиев: Със сигурност няма да минем със спокойно честване на годишнината на Гоце Делчев
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
Нито РСМ, нито България имат интерес от това напрежение, категоричен беше той и добави, че "нашепванията, че някой ни диктува от Брюксел или от Вашингтон, са пълни глупости, защото историята на България е толкова тясно преплетена с тази на Македония, че няма повече накъде".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Да не позволяваме в отношенията между двете страни да се вбива клин, призова Петър Стоянов.
"Има сили, които би било чудо да не се възползват от подобни събития и да не стимулират подобни чувства. Но в България и в РСМ има огромни групи хора, които знаят, че далеч по-добре е да търсим език на разбирателство и да градим мостове. Въпросът не е дори в това РСМ да стане член на ЕС. За нас е много важно това да се случи, разбира се. Въпросът е, че връзките между хората в България и в РСМ са такива, че би бил недопустим грях ние да ги опорочим до степен, че да превърнем двата народа във враждебни. Никой няма да ни го прости това".