Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Петкова за глобата от ЕК: Искат „Булгартрансгаз“ да влезе в чужд оператор, няма как да го позволим

17 декември 2018, 17:30 часа • 1956 прочитания

Ние ще защитим националния интерес на България. Това каза на извънреден брифинг енергийният министър Теменужка Петкова по повод наложената по-рано днес глоба от Европейската комисия на групата БЕХ в размер на над 77 000 евро.

От 2015 г. водим активни разговори с Европейската комисия. Това е дело от много години. Нашата цел беше да успеем да постигнем споразумение с ЕК, тъй като смятахме, че са на лице всички възможности за това, каза Петкова.

„Нашите предложения не бяха възприети. ЕК смята, че трябва да има възможност българският оператор „Булгартрансгаз“ да бъде приватизиран и да влезе чужд оператор. За нас това е червена линия, която ние не можем да прекрачим. Българският оператор обслужва инфраструктура, която е свързана с нашата национална сигурност. Приватизация на наш оператор с чужд инвеститор ние не можем да приемем“, каза Петкова, цитирана от БГНЕС.

Очакваме официално да ни бъде връчено решението и от дата на получаване ние ще имаме срок да решим какво ще правим, каза Петкова, като подчерта, че ще бъде защитен българският интерес. Петкова подчерта, че ще бъде защитен и имущественият интерес на българската страна, и в областта на националната сигурност. След като се запознаят с мотивите на комисията ще преценят какви стъпки ще предприемат оттук насетне и добави, че държавата ни разполага с 3 месечен срок, в който трябва да плати глобата.

Припомняме, че Европейската комисия наложи глоба на „Български енергиен холдинг“ (БЕХ), неговото дъщерно дружество за доставка на газ „Булгаргаз“ и неговото дъщерно дружество за газова инфраструктура „Булгартрансгаз“ („групата БЕХ“) в размер на 77 068 000 евро за блокиране на достъпа на конкуренти до ключова газова инфраструктура в България в нарушение на антитръстовите правила на ЕС.

В решението, взето днес, се констатира, че групата БЕХ има господстващо положение както на пазарите за газова инфраструктура, така и на пазарите за доставка на газ в България. Друго заключение гласи, че БЕХ и неговите дъщерни дружества са злоупотребили с господстващото си положение, като са възпрепятствали навлизането на пазарите за доставка на газ в България чрез неправомерно ограничаване на достъпа до притежаваната и експлоатираната от тях инфраструктура. БЕХ е използвало господстващото положение на едно от дъщерните си дружества — „Булгартрансгаз“, за да защити почти монополното положение на другото си дъщерно дружество, „Булгаргаз“, по отношение на доставките на газ. Освен това „Булгаргаз“ се е презапасявало с капацитет по единствения газопровод за внос, транспортиращ газ през Румъния за България, за да не може той да бъде използван от потенциални конкуренти.

Премахването на пречките пред навлизането на конкуренти ще позволи на българския пазар на газ на едро да функционира по-ефективно, с повече купувачи и продавачи, и ще осигури на българските потребители по-добри цени и възможност за избор на доставчици на газ. Това ще бъде допълнително улеснено от неотдавнашното откриване на междусистемната връзка за транспортиране на газ между България и Гърция, за която Комисията одобри на 8 ноември 2018 г. публична помощ, както и от проекта за енергийно сътрудничество между България, Румъния, Унгария и Австрия (БРУА), който ще даде възможност на българските търговци на едро да разнообразят своите източници на доставки.

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес