През 9 етапа ще мине процедурата по избор на стратегически инвеститор за АЕЦ „Белене”, като името му трябва да стане ясно след малко повече от година. Това обяви в ефира на bTV енергийният министър Теменужка Петкова.
Още: Киселова: Хоризонтът на кабинета е отвъд 4 юни
Още: Жельо Бойчев: Видя се, че няма алтернатива на това мнозинство
Тя подчерта, че българската държава ще участва само с апортна вноска, т.е. с площадката, оборудването, инфраструктурата и лицензите. Именно заради това и анализи на БАН и HSBC са дали максимална обща стойност на проекта до 10 млрд. евро, като това е задължително условие пред потенциалните инвеститори.
Друго такова е централата да заработи до 10 години след сключването на договора. Не толкова ключово е изискването избраната компания да имат опит в строителството и експлоатацията на АЕЦ: „За нас е важно да имат опит в ядрената енергетика, но не е задължително – става дума за стратегически инвеститор, а не за строител”. Петкова отбеляза, че например т.нар ядрен остров може да бъде изграден само от конструктора на реактора – „Росатом”.
Именно руснаците ще бъдат поканени да участват в проекта, като към момента заявен интерес има от френски, китайски и корейски енергийни компании.
Още: Васил Тончев: Нещата се нормализираха, след като Пеевски стана част от управляващото мнозинство
Още: Стойнев: Алтернатива няма, правителството продължава да работи (ВИДЕО)
Тези, които стигнат до преговори, ще трябва да представят и финансов модел на проекта с крайна цена на електроенергията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Задава се нов вот на недоверие след Великден: Може да бъде и за неизмитите ръце (ВИДЕО)
Още: Пеевски за неуспеха на вота на недоверие: Така ще бъде (ВИДЕО)
Петкова сподели, че е оптимист за реализацията на Втора атомна. По думите й през последните 6 г. сериозно се е променила енергийната политика на целия ЕС.