Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Петков за Радев: При разделение на властите е хубаво едната да предупреждава другата

03 февруари 2022, 19:13 часа • 7774 прочитания

Когато има разделение на властите, е хубаво едната да предупреждава за рискове другата власт. Така го видях аз - като предупреждение, не като жълт картон.

Така премиерът Кирил Петков отговори на въпроса дали вижда жълт картон в предупреждението на президента Радев за "Булгаргаз".

В предаването "Още от деня" на БНТ той обясни, че мораториумът може да отпадне "в първия момент, когато сме сигурни, че няма как системата да намали повече цените".

"Никакви посредници няма да се вкарват никъде. Идеята е да вземаме най-евтиния газ без никакви посредници. Имаме един скъп доставчик, имаме един евтин - изведнъж ние се отказваме от евтиния, защото имаме някакво оправдание. Сега новото правителство пита евтиния доставчик - може ли да ни вкарате допълнително газ и те ни казват - може, но понеже сте се отказали от тези количества до даден период, ще ви ги дадем на пазарна цена и какво се случва на 1 януари - нека всички българи да платят с 30% повече", поясни Петков.

Оставката на Цацаров е една голяма стъпка напред, коментира премиерът по темата за съдебната реформа. "Много бихме се радвали опозицията да подкрепи за пръв път да имаме независима съдебна система, но това не може да бъде функция на някакъв тип търговия. Рано или късно, аз вярвам, че тази промяна ще се случи", каза Петков.

"Този човек, който беше номиниран за председател на КЕВР - първият път ни отказа", съобщи Петков. По думите му отговорността за промяната е споделена, затова той поздрави номинирания за председател за това, че е загърбил личния си живот.

По повод решението на съда за списъка "Магнитски" премиерът каза: "Когато имаме един голям риск за публичните предприятия, служебният кабинет реши да го ограничи. Така че, ние трябваше да опазим публичния интерес и действията бяха правомерни".

Петков разясни и позицията си по бюджета: "Първата основна идея е това да бъде бюджет на растежа. Вкарваме публични инвестиции от 5,8% от БВП, почти ги удвояваме, което ще даде много работни места и възможности за много бизнеси. На нас ни трябва инвестиция в човешки ресурси, не само капиталови инвестиции. Затова слагаме много ясен приоритет - инвестираме в учителските заплати, в детски градини и детски ясли. Дефицитът е 4,1% с ковид мерките, без тях е 2,5%, което изцяло ни дава възможност да кажем, че сме изцяло в критериите на ЕС", обясни премиерът.

"За инфлацията има два аспекта - единият е цените в цяла Европа, там нямаме контрол. Втората част, което е българският компонент, е увеличаването на пенсиите", каза още Кирил Петков. Той призна, че "няма министерство, в което да отворим някоя папка и да не виждаме огромен проблем".

Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес