България е единствената държава с излаз на море, за която ЕС направи изключение от ембаргото на руския петрол. Това заяви премиерът Кирил Петков преди втория ден от срещата на върха в Брюксел, като добави, че е доволен от приетия шести пакет санкции.
Още: Напрежение: Протестиращи от "Възраждане" запалиха вратата на представителството на ЕК (ВИДЕО)
Още: Хекимян: "Опълченска" е бухалката, която Борис Бонев и Васил Терзиев размахват над софиянци
Късно снощи евролидерите се договориха да се спре незабавно вносът на 2/3 от руския петрол. От ембаргото отпада газопроводът „Дружба“, което означава, че Унгария, Словакия и Чехия също са част от изключението. Петков потвърди отново, че България ще получи отсрочка от забраната за внос до декември 2024 г. Само че техническите параметри на евроембаргото, т.е. подробностите, официално ще бъдат уточнени на ниво "европейски посланици" утре, 1 юни - това заяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.
"България ще ползва руски петрол до края на 2024. Изключението за страната ни вече е факт и ще бъде подробно записано в детайлното заключение от заседанието на Европейския съвет, което ще бъде публикувано след 2-3 дни", заяви Петков.
"За нас беше жизнено важно тази дерогация и хубавото е, че не е са един или шест месеца, а е до 2024, така че да можем да си оправим рафинерията, без това да влияе на цената заради смяна на микса. Това дава възможност за рафинерията ни да работи и междувременно да се пренастрои за работа с друг петрол", добави премиерът.
Още: Как коалицията ще остане единна и ще управлява? Анализ на депутат на Доган
Още: Явор Божанков посочи грешките на ПП-ДБ и кои са министри на Борисов
Проблеми с плащанията за руския петрол не се очакват, тъй като "Лукойл" реално плаща на швейцарска фирма, заяви Петков. Коя точно е тази фирма, припомнете си в ОЩЕ: Бизнесът на руски милиардери в България: Вагит Алекперов. В средата на май от "Лукойл Нефтохим" казаха пред Actualno.com, че ще са им нужни 3-4 години за отказ от руския петрол – и то при условие, че имаме дългосрочно гарантирани и стабилни доставки на конкретните сортове.
Петков коментира и ситуацията с настаняването на бежанците от Украйна в държавни бази. Днес е последният ден, в който те могат да останат в хотелите по българското Черноморие. Вчера беше обявено от вицепремиера Калина Константинова, че тези от тях, които няма къде да отидат след 31 май, ще бъдат временно настанени в буферни центрове в Сарафово и Елхово. "Ние дадохме безпрецедентна подкрепа, настаняване в едни от най-хубавите хотели. Сега влизаме в една реалност, по-близка до тази, която се очаква за бежанците. Аз имам уверението от вицепремиера Калина Константинова, че условията в държавните бази са добри - няма място с лоши условния, просто не са в хотелите", каза Петков.
Попитан дали ще има развитие по казуса със Северна Македония до края на френското председателство на Съвета на ЕС, Петков отвърна, че зависи и от това до каква степен Европа би приела условията, поставени от България. Той допълни, че дипломатите в София и Скопие работят активно, но "каквото и да бъде договорено, то би станало факт единствено след решение на българското Народно събрание".