Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Петков: Ясно изказах позицията ни за Северна Македония, Шолц: Да използваме процеса по разширяване сега

11 юни 2022, 14:53 часа • 7121 прочитания

Българското правителство ясно изказа позицията на България за условията, които трябва да се случат, за да може да напреднем в тази посока. Това каза министър-председателят Кирил Петков след среща с канцлера на Федерална република Германия Олаф Шолц. Министър-председателят Кирил Петков е домакин на канцлера на Федерална република Германия Олаф Шолц. В Министерския съвет двамата проведоха среща на четири очи, последвана от пленарно заседание на двете делегации.

Още: Кирил Петков към Пеевски: Реално ставаш г-н Никой на световната сцена!

Още: Партията на Макрон изключва групата на Пеевски от редиците си в Европарламента

В началото на изявлението си българският министър-председател определи България и Германия като стратегически партньори, отчете, че търговският оборот между двете страни надхвърля 10 млрд. евро. "Обсъдихме енергийната независимост както на България и Германия, така и на целия ЕС. Обединихме се, че само заедно можем да постигнем целите на енергийната независимост и сигурност едновременно. Също така обсъдихме стратегически теми за двете правителства, включително войната в Украйна, общата ни позиция на ЕС, както и възможността реално обединени да работим заедно, за да преодолеем този проблем, който е надвиснал над цяла Европа", каза още Петков.  

Западните Балкани в "Стратегическия компас на ЕС"

Акцент в срещата между Петков и Шолц е била темата за Западните Балкани. "България и Германия винаги сме гледали в посоката на Западните Балкани като посока за техния път към ЕС. Темата за Северна Македония също беше обсъдена, в която ние се обединихме, че двете правителства продължават да работят в тази посока. Българското правителство ясно изказа позицията на България за условията, които трябва да се случат, за да може да напреднем в тази посока", подчерта премиерът.

Още: Георги Лозанов: Въпросът за споразумението с Украйна беше поставен, за да затрудни преговорите за правителство

Още: "Опит за подмяна на базисните ценности на ДПС": Хората на Ахмед Доган ще обжалват решенията от конференцията на Пеевски (ВИДЕО)

Според Петков трябва да се гарантира включване на българите в Конституцията на Република Северна Македония. "Едновременно с това имаме рамкова позиция и Договор за добросъседство. Всяко едно възможно решение, трябва да включва тези три приоритета на България. Едновременно с това ние вярваме като правителство, че ЕС и Германия, бидейки от лидерите там, могат да дадат потенциални възможности да има европейки гаранции това да се случва. Продължаваме да работим заедно с ясните приоритети, които сме си поставили като правителство в съществуващата рамкова позиция", коментира Петков. 

От своя страна Олаф Шолц обясни, че Западните Балкани и тяхното приемане в ЕС са нещо изключително важно за нас. "Знам, че разширяването на ЕС е важен въпрос и за България, по който обаче България има редица въпроси и въпросът е дискусионен. Германия разбира, че не е лесно да се преодолеят историческите разногласия между съседните държави, но нашият исторически опит показва, че е обогатяващо за всички страни, когато се преодолеят недоверието и се изградят приятелски отношения със съседите. Затова настоятелно подкрепям постигането на съгласие за започване на преговори за присъединяване към ЕС със Северна Македония и Албания", каза Шолц. 

Той изрази мнение, че има шанс за постигане на напредък. "Ние ще продължим дискусията, ще продължим обмена между нас до края на френското председателство и се надявам да постигнем напредък. Убеден съм, че заедно европейците носим отговорност за ЕС и стабилността на Балканите. Важно е да използваме процеса на разширяване сега в полза на Европа и да заздравим европейското единство, което е толкова важно в наши дни", допълни още той. 

Още: Санитарен кордон: Балканска либерална мрежа призова за изолирането на Пеевски в ЕП

Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК

Той припомни, че вчера е бил в Солун и се навършват 20 години от решенията в Солун, които са обещали европейска перспектива на 6-те държави от Западните Балкани. "Тогава смятахме, че този процес ще бъде завършен в рамките на 10 години. Тези 10 години отдавна изминаха и е наша задача да постигнем напредък и да не разочароваме надеждите, които се свързват с Европа. От нашата собствена история знаем, че Европа и възможността да принадлежим към Европа мобилизира много полезни сили в нашето общество. 

Шолц подчерта, че подкрепя това, че Република Северна Македония трябва да изпълни всички условия. "България и Северна Македония са узрели вече да тръгнат по този път. Има голямо общо разбиране за това как трябва да работят нещата, какъв трябва да бъде резултатът. Проблемът е как ще стигнем до този резултат. Това не е лесно, но затова е и много важно, че ние говорим за това. Обсъждаме тези въпроси  и влагаме енергия, за да успеем да се справим с големите проблеми", каза още Шолц.  

Шолц не отговори на въпрос дали ще посети Украйна. Той обаче приветства "всички тези посещения в Украйна". "За разлика от вас, те не бяха изненадващи. Те бяха координирани и планирани. От всички тях има смисъл. Точно за това бяха и осъществени", така германският канцлер коментира посещенията на своите европейски колеги в Киев.

Канцлерът на Германия  изрази радостта си да е гост в София и отчете, че отношенията между България и Германия са близки и добри както на двустранно равнище, така и в европейския контекст. Той отчете, че страните от ЕС изпитваме голям брой предизвикателства, които трябва да посрещнем заедно. "Войната в Украйна ни изправя пред нови предизвикателства. Войната показва какви ценности трябва да защитаваме и доказва, че трябва да продължим да работим ЕС да стане силен и устойчив за бъдещи предизвикателства, независимо дали са геополитически, икономически или социални. Високо ценя приноса на България, включително и това, че тя приема около 100 хил. бежанци от Украйна. Единодушни бяхме, че трябва да преодолеем колкото може по-бързо енергийната зависимост от Русия.Нашите държави са в сходно положение. Днес обсъдихме и това как може да продължим нашето сътрудничество в енергийния преход", коментира още канцлерът на Германия. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Китанова
Деница Китанова Отговорен редактор
Новините днес