Партиите и коалициите ще трябва да върнат надвзетите от държавната партийна субсидия до края на 2020 г., противен случай започва да тече лихва върху сумите. Това решиха депутатите с окончателното приемане на промените в Закона за политическите партии.
Още: Димитър Главчев пред патриарх Даниил: Българската православна църква е една
Още: Правен експерт: Ако искат да осуетят избора на Сарафов, трябва да действат в кратки срокове
Законопроектът е внесен от Министерски съвет, а с него цели въвеждането на стриктна уредба за формирането, изчислението и изплащането на държавната субсидия за политическите партии и коалиции.
Повод за законодателната инициатива стана оповестеното от „Шоуто на Слави“ журналистическо разследване, в което има информация за допуснати нарушения при определяне на партийната субсидия за 2018 г. От показаните там документи е видно, че субсидията за този период е следвало да бъде точно 32 128 844 лв., но вместо това партиите са получили 38 684 384, което е с около 6 519 540 лв. повече. Така на практика, вместо 11 лева на действителен глас, каквато е заложената в държавния бюджет партийна субсидия, няколко партии са получили 13,23 лв.
Освен парламентарно представените ГЕРБ, БСП, „Обединени патриоти“, ДПС и „Воля“, от по-високата субсидия са се възползвали и партиите, които не са влезли в Народното събрание, но са преминали границата от 1% на последните парламентарни избори. В случая това е "Възраждане".
Още: На комисия: Депутатите не разрешиха да се регистрира старостилна църква
Още: Първи успешен тест за бъдещата коалиция? На комисия ГЕРБ спъна избора на Сарафов (СНИМКИ)
С промените се предвижда още преизчисление на годишната субсидия за периода от 26 май 2016 г. до влизането на закона в сила, а намалението да бъде за сметка на следващи траншове. При липса на такива обаче, разликата ще трябва да бъде възстановена от съответната партия.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Хлябът стана повод за скандал: Депутат от "Възраждане" и шефът на КНСБ си крещяха в парламента
Още: Струващата милиони руска пропаганда у нас: МВР проверява, но данните от BG Elves били в огромен обем
След влизане в сила на закона в 7-дневен срок Министерство на финансите ще бъде задължено да публикува информация за средствата, които подлежат на връщане от политическите сили.
Законът регламентира случаите, когато надвзетата субсидия не е върната доброволно. На политическа партия, която не е върнала доброволното разликата в субсидията се предоставя субсидия в размер на 70% от сумата, която трябва да й бъде предоставена и 50% от сумата от всяка следваща част на субсидията в рамките на до една година от влизането в сила на този закон.
Законът урежда и случаите, в които партиите нямат достатъчно средства за това. Тогава разликата, която не е върната, може да се върне до 31 декември 2020 г.
Още: Картографират уменията на лицата, засегнати от климатичния преход във въглищните региони на България