Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Партиите с почти 11 млн. загуби през 2021 г. Най-много харчат за услуги

08 юни 2022, 10:25 часа • 2983 прочитания

В изборната 2021 година, когато имаше цели четири предизборни кампании, политически партии бележат значителни финансови загуби от почти 11 млн. лева. Това става ясно от анализ на Института за развитие на публичната среда (ИРПС). 

Тогава на политическата сцена е имало имало 127 партии, като 124 от тях са подали годишни финансови отчети пред Сметната палата. Приходите им през същата година възлизат на 38 391 735 лв., а отчетените разходи - значително по-големи - 49 203 486 лв. 48 формации (или 39%) не са посочили похарчени средства. Изцяло нулеви отчети (без никакви приходи и разходи) са подали 40 от регистрираните партии.

За какво могат да харчат парите си партиите?

 Законът за политическите партии (ЗПП) посочва, че средства могат да се използват за подготовка и участие в избори, за работата на политическите структури, за провеждането на мероприятия и "за други, присъщи за дейността на партията разходи". Какви обаче са тези други разходи, не е посочено в ЗПП. Затова партиите включват в тази категория всякакви свои разноски.

В допълнение, формата за деклариране на политическите финанси не е съобразена със спецификата на дейността политическите субекти (тя е базирана на общите изисквания на Закона за счетоводството). Това прави трудно проследими разходите на партиите и начина, по които се разходва държавната субсидия.

Разходите на партиите през 2021 година

От отчетите става ясно, че 43 от партиите са на загуба през 2021 г. Най-голяма загуба от всички партии бележи парламентарно представената ГЕРБ – 7 240 000 лв., следвани от ДПС – 1 702 000 и Воля – 1 450 000 лв. От патриотичните формации само АТАКА бележи положителен финансов резултат от 15 хил. лв.

Най-много от парите са похарчени за административни услуги – почти 22.5 млн. лв. На второ място се нареждат "други, присъщи за дейността" разходи. В тази твърде обща категория са отчетени 12.3 млн. лв., като не е ясно за какво. Обикновено става въпрос за широк кръг от разходи, сред които и пътувания до различни дестинации в чужбина, за настаняване в хотели, подаръци за партийни лидери, пишат в анализа си ИРПС.

Основната част от показаните разходи са направени от партиите и коалициите, които са били част от парламента през 2021 г. Настоящите 7 парламентарно представени субекта например са отчели разноски в размер на 36 804 000 лв. или 75 % от общите партийни разходи за миналата година. Най-голяма тежест отново имат средствата отделени за административни услуги – 16.6 млн. лв.

Разходите за избори, които извънпарламентарните партии са направили, са със значително по-голям дял, от този при формациите в 47-то Народно събрание. Това в голяма степен се дължи на , похарчени от ВОЛЯ, ВМРО и НФСБ в кампаниите от 2021 г., които обаче не получиха представителство в настоящия парламент.

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес