Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Парламентът прие актуализираната Съдебна реформа

21 януари 2015, 13:50 часа • 18325 прочитания

Парламентът прие актуализираната стратегия за съдебната реформа.

Документът бе подкрепен 173-ма депутати, 4-ма гласуваха против, а други 18 с въздържал се. Подкрепата дойде както от управляващото мнозинство - ГЕРБ, Реформаторски блок, АБВ и Патриотичен фронт, така и от ДПС и БСП, информира агенция ПИК.

Това се случи, въпреки че лидерът на ДПС Лютви Местан нарече предложението "партийна самоцел, а не реформа".

Актуализираната стратегия за съдебната реформа, подготвена от правосъдния министър Христо Иванов, се стреми да осигури европейски стандарт на правосъдието и за физическите, и за юридическите лица, както и да превърне съдебната ни власт в ефективен гарант за върховенството на закона и оздравяването на държавното управление и институциите в страната ни. Според Иванов приемането на стратегията ще гарантира независимост на съда чрез ефективни мерки срещу корупцията, политическия и икономически натиск.

Едно от най-важните неща в стратегията са свързани със структурата на ВСС. Текстовете предвиждат ВСС да се измени така, че решенията по кариерни и дисциплинарни въпроси за съдии да се вземат от колегия, включваща мнозинство от съдии, избрани от съдии, а за прокурори и следователи – от колегия на прокурорите и следователите.

Разделянето на ВСС на две предимно среща одобрение в магистратските среди, информира БГНЕС.

Преди гласуването председателят на БСП Михаил Миков отправи процедурно предложение за промяна в текста на стратегията, с което ВСС да продължи да действа като постоянно действащ орган. Също така в него се включва и засилване ролята на инспектората към ВСС, да се завишат изискванията към магистратите и те да не членуват в организации с непубличен характер. Предложението му беше прието със 177 гласа „за”, 1 „против” и 14 „въздържал се”.

Да направим една добра съдебна система. За това апелира от парламентарната трибуна Меглена Кунева, вицепремиер по координация на европейските политики и институционални въпроси, предаде агенция „Фокус”.

„Вероятно няма един-единствен модел. Дали ще е постоянен, дали ще е временен – да видим дали това е най-добре и най-важно за България”, посочи тя.

Важно е диалогът да се води спокойно и да се претеглят всички аргументи. „Нищо не е завинаги. Всички сме с желание да създадем съвършената съдебна система, но понякога трябва да припомним една английска поговорка, че перфектното е враг на доброто”, заяви Меглена Кунева.

Тя се съгласи да бъде организирана среща между ресорния министър Христо Иванов и парламентарните групи, които са против внесената стратегия, за да се обсъдят темите по върховенството на закона.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес