Депутатите отхвърлиха предложението в проекта за Изборен кодекс за задължително гласуване при второто четене в пленарна зала. „За” предложението гласуваха 55 народни представители, „против” – 100, шестима се въздържаха.
Още: ДПС на Пеевски провежда извънредна национална конференция в НДК
Още: Ваня Григорова: Всичко в държавния бюджет е кодирано
Предложението беше от народните представители от ГЕРБ Цецка Цачева, Десислава Атанасова, Данаил Кирилов, Красимир Ципов, Димитър Лазаров, Емил Радев, Снежина Маджарова и Желязко Желязков и гласеше: „Всеки избирател има право на един глас, който е длъжен да упражни. При произвеждане на избори по смесена система всеки избирател има право на един глас, който е длъжен да упражни за избор в едномандатен изборен район и един глас, който е длъжен да упражни за избор в многомандатен изборен район”.
Гласувах против идеята на ГЕРБ за задължителното гласуване, защото освен, че противоречи на българската Конституция, противоречи и на две европейски директиви, заяви заместник-председателят и депутат на БСП Мая Манолова, предаде Агенция "Фокус".
„Директивите уреждат, че гласуването на местни избори за страни-членки на Европейския съюз е право и не може да става задължително за гражданите на Европейския съюз”, обясни Манолова.
Още: Кога ще се разглежда проектобюджетът на страната след Нова година?
Още: Президентът Румен Радев осъди атаката в Магдебург
„Абсурдно е задължително гласуване да бъде съчетавано с парични стимули. Това е обидно за българските граждани. Ако доразвием тази идея на ГЕРБ ще добавим позицията-„платен гласоподавател”, което е абсурдно, Това може да го роди само ГЕРБ, подобна практика няма в никоя друга европейска държава”, каза още Манолова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Киселова: Полагат се усилия за съставяне на правителство
Още: "Със символ на орел": Нинова обяви името на новата си партия
Не беше прието и предложението от народния представител Павел Шопов за това право да бъдат избирани и да избират народни представители, органи на местна власт, членове на Европейския парламент, президент, както и участие в референдуми, да нямат лицата с двойно гражданство.