Парламентът отхвърли ветото на президента Румен Радев върху разпоредби от Закона за устройство на територията /ЗУТ/.
Промените в ЗУТ бяха подкрепени от 122 народни представители, против гласуваха 57, един се въздържа.
Държавният глава оспорва разпоредбата, според която за промяна на предназначението на сграда, която е обект на образованието, науката, здравеопазването или културата, се изисква предварително писмено съгласие от съответния министър.
Според президента тези изменения може да затруднят правоприлагането. Президентът изразява подобни опасение и за промените, свързани с разрешенията за изменение на подробните устройствени планове, когато се търси промяна на предназначението на урегулирани поземлени имоти - собственост на държавата и общините, "които са обект на образованието, науката, здравеопазването или културата, както и на спортни обекти". Тук отново се променя възприетият принцип на мълчаливо съгласие като част от процедурата по промяна на предназначението.
Президентът посочва, че с промените се въвежда възможност за съдебно обжалване на Общите устройствени планове, но тази възможност е необосновано ограничена, както по време, така и от гледна точка на кръга оправомощени субекти.
Обсъждания и критики
Само Епархийският съвет на арменската църква не е застанал срещу Закона за устройство на територията. Това заяви депутатът от БСП Манол Генов по време на дебата.
Народният представител от "БСП за България" обърна внимание, че ветото на държавния глава е предизвикано от възражението на Камарата на аритектите, от Камарата на инженерите и от проектантските браншови организации.
Манол Генов попита какво означава да се даде шанс на текста и дали това означава да се пробва и ако се сгреши, да се отмени. "В началото на своето изказване ще ви призова да подкрепите ветото на президента.
Президентът не отрича по принцип тези текстове в мотивите си. Просто държи те да бъдат поставени на по-широко обществено обсъждане. Преди малко преждеговорищият колега направи анализ на мотивите, които президентът е предложил пред нас като основателни за връщане на закона и поддържане на това вето. Казахте добри думи за браншовите организации, но не се съобразихте с текстовете, по които те възразяваха", каза още Генов, цитиран от Фокус.
Президентът връща Закона за устройство на територията без ясни мотиви и без конкретни предложения, изрази мнение депутата от ГЕРБ Младен Шишков.
"Свидетели сме на поредното президентско вето, наложено в рамките на настоящия мандат", посочи Младен Шишков.
"Връщането на закони от президентската институция сякаш се превърна в самоцел и попълване на статистиката. Различното обаче в това вето е, че многократно президентът заявява, че подкрепя усилията за промяна в законодателството в сферата на устройството на територията, а в същия момент, връща за преразглеждане няколко текста без ясни мотиви и без конкретни предложения за прецизиране", каза още Шишков.
Още: Манол Генов: Само Епархийският съвет на арменската църква не е застанал срещу ЗУТ