Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Парламентът окончателно намали състава на КЕВР

27 януари 2022, 11:58 часа • 2378 прочитания

Народното събрание прие на второ четене промени в Закона за енергетиката, с които управляващото мнозинство окончателно намали състава на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР).

Вносители на промените са депутатите от управляващото мнозинство Виктория Василева("Има такъв народ"), Ивайло Мирчев ("Демократична България"), Мирослав Иванов("Продължаваме промяната") и Георги Свиленски (БСП). 

Според приетите промени броят на членовете, заедно с председателя, от сегашните 9 трябва да намалее на 5. Това ще стане като се променят и някои от изискванията за професионален опит. Предлага се вече двама, а не четирима, от членовете да са магистри в областта на енергетиката и с поне 5 г. стаж по специалността.

Дебатът

"На девет човека беше трудно да анализират предложенията за промяна на цените, да упражняват контрол, сега ги редуцирате, каква е причината", попита Рамадан Аталай от ДПС при старта на дебатите. "Много скоростно правите нещата, последствията за КЕВР, ако така се действа, ще са пълното й разтуряне", предупреди той.

"Ефективността на деветчленния състав на КЕВР е над два млрд. лв. загуби на БЕХ заради лобистки решения на комисията", опонира Виктория Василева от "Има такъв народ", един от вносителите на предложението.

"Не може да внушаваш, че КЕВР е вземала грешни решения и затова БЕХ или НЕК са търпели загуби, ако продължавате да го твърдите, ще трябва да го доказвате в други институции", отговори от своя страна Аталай.

Според ГЕРБ-СДС целта съставът на регулатора да бъде намален е овладяване и пълен контрол над комисията. Отхвърлено беше тяхното предложение членове на КЕВР да може да номинира и президентът, както и българските юридически лица с нестопанска цел, регистрирани в обществена полза в сферите, регулирани по този закон, по Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги и по Закона защита на потребителите, както и национално представените организации на работодателите и на работниците.

"Не знам защо не се приема да се даде възможност на повече хора да могат да номинират членове на КЕВР", коментира един от вносителите на предложението Делян Добрев.

Той дори предложи да се гласува отделно възможността държавният глава да прави свои номинации. Крайният срок за предложения изтече и има само две кандидатури, внесени в НС, и това е още един аргумент "за" нашето предложение, за да може да има повече конкуренция, добави депутатът.

"Ако бяхте предложили квоти за тези лица, бих подкрепила предложението", коментира Ива Митева от "Има такъв народ.

Васил Стефанов от "Продължаваме Промяната" обясни, че практика в регулатор да влизат представители на НПО и други организации в ЕС няма. Той припомни, че ГЕРБ са отхвърлили преди години точно такава идея, дошла от АБВ.

"Когато се казва истината, трябва да се казва цялата истина, отговори Добрев. Тогава се предвиждаше всички тези организации да дават предложенията си на депутатите и те, ако ги припознаят, да ги внесат", разясни той.

Цончо Ганев от "Възраждане" смята идеята за неудачна, защото никой няма да носи отговорност за това, което лицето би причинило на КЕВР. Той получи и наказание "забележка" от председателя на Народното събрание Никола Минчев за обида към Настимир Ананиев от ПГ "Продължаваме Промяната" и поиска обяснение за санкцията.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес